- Polska nigdy nie zaliczała się do krajów, z którymi było nam łatwo współpracować. W ciągu ostatnich lat problemem był niesprzyjający klimat dla rosyjskich inwestycji w tym kraju; pokonanie wielu cichych sankcji w stosunku do firm z rosyjskim kapitałem. I tutaj mało się zmieniło na lepsze - przyznała Jekaterina Bielakowa przedstawicielka handlowa Rosji w Polsce, w rozmowie z agencją Nowosti.
Dodała, że pomimo niesprzyjającego klimatu politycznego wśród polskiego biznesu utrzymuje się wysokie zainteresowanie współpracą z rosyjskimi partnerami i strony kontynuują pracę nad wspólnymi projektami, które rozpoczęli jeszcze przed wprowadzeniem sankcji.
Tym niemniej pogorszenie stosunków oficjalnych negatywnie wpływa na działalność Przedstawicielstwa Handlowego Rosji w Polsce. Na poziomie organów państwowych kontakty praktycznie zamarły. W 2014 r po raz pierwszy nie odbyło się posiedzenie międzyrządowej komisji ds współpracy gospodarczej. Tyczy to nie tylko Polski, ale też wszystkich krajów Unii - podkreśliła Bielakowa.
- Jednak o ile inni europejscy partnerzy współpracy całkowicie nie przerwali, to w Polsce dają nam do zrozumienia, że jakiekolwiek formy kontaktów są wykluczone. Nie myślę, by polscy urzędnicy dostali takie wytyczne z góry; raczej obawiają się, że takie kontakty źle wpłyną na ich kariery i niestety są podstawy, by tak myśleć - uważa Bielakowa.
Podała ona też dane mające świadczyć o skuteczności rosyjskiego embarga żywnościowego wprowadzone w sierpniu 2014 r: Import polskiego mięsa i produktów mięsnych w okresie styczeń-październik 2014 zmniejszył się o 73,6 proc., a import owoców - o 34,5 proc, warzywa - o 31,3 proc., nabiału - o 16,5 proc.. W liczbach bezwzględnych oznacza to całkowitą redukcję rosyjskiego importu z Polski w okresie styczeń-październik 2014 w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku do 335 mln dolarów. W rezultacie import polskiej żywności w Rosji zmniejszyła się o blisko 23 proc.. Możemy się spodziewać, że w ogóle, spadek 2014 w polskim eksporcie w czterech określonych grup towarowych przekroczy miliard dolarów.