Taki wniosek stawia agencja Fitch: Gwałtowne spowolnienie wzrostu gospodarczego Rosji stanowi wstrząs dla gospodarek innych krajów WNP, ale wpływ na wiarygodność kredytową poszczególnych państw bardzo się różni. Gwałtowny spadek kursu rubla okazał się istotny dla korekty wielu innych walut w regionie. Efekty dewaluacji rubla odczuwa Kazachstan i Azerbejdżan.(...) Uważamy za bardzo prawdopodobne, że w Kazachstanie także będzie dewaluacja narodowego pieniądza (tenge-red) - cytuje Fitch agencja Prime.

Rosja jest głównym dostawcą surowców, inwestycji i przelewów pieniężnych do Armenii, dlatego i ten kraj negatywnie odczuwa rosyjskie kłopoty. Najbardziej odporna na rosyjski kryzys jest Gruzja, która w ostatnich latach miała utrudniony, przez stronę rosyjską dostęp do rynku Federacji. Teraz okazało się to atutem. I Armenia i Gruzja wprowadziły płynny kurs swoich pieniędzy, co zapewnia amortyzację i ochronę rezerw walutowych - zaznacza Fitch.

Rozerwanie gospodarczych relacji Ukrainy z Rosją to głowina przyczyna recesji ukraińskiej gospodarki. Ukraina jest drugim najbardziej poszkodowanym (po Rosji) krajem WNP; nawet jeżeli nie brać po uwagę obecnego konfliktu i ograniczeń w handlu - piszą analitycy Fitch.

Według danych Komitetu statystycznego WNP, PKB wspólnoty zyskał od stycznia 2015 do stycznia 2014 jedne procent. Najlepiej poradził sobie Turkmenistan (duży eksporter gazu ziemnego) +10,3 proc.; Uzbekistan +8,1 proc., Tadżykistan +6,7 proc., Azerbejdżan miał +4,4 proc. a Armenia +3,4 proc. Na minusie były gospodarki Ukrainy (16,2 proc.) i Białorusi (-0,4 proc.). PKB Rosji zyskał 0,6 proc.