#RZECZoBIZNESIE: Paweł Szypulski: Południe Polski dusi się przez smog

Na ponad 100 mld dol. ocenia koszty związane z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce Światowa Organizacja Zdrowia - mówi Paweł Szypulski, Greenpeace.

Aktualizacja: 10.01.2017 12:26 Publikacja: 10.01.2017 12:02

#RZECZoBIZNESIE: Paweł Szypulski: Południe Polski dusi się przez smog

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że smog kosztuje i to jest trudne liczenie. - Jest to gigantyczny problem dotykający całą populację. Na tej podstawie modeluje się koszty – mówił.

- Z brutalnego rachunku ekonomicznego wynika, że osoby, które zmarły przez smog, nie wypracują pewnego dochodu dla gospodarki. Drugą sprawą są choroby, które powodują, że bierzemy częściej zwolnienia – dodał Szypulski.

Zaznaczył, że największa część problemów smogowego pochodzi z naszych domowych pieców, które są bardzo trudne do oszacowania.

- Jeżeli popatrzymy na dane wieloletnie to zanieczyszczenie powietrza w Polsce, niestety, się nie zmienia na przestrzeni ostatnich kilku lat – mówił ekspert. - Ono nie rośnie, ale też się nie poprawia. To jest twarda wytyczna pokazująca brak skutecznych działań kolejnych rządów – ocenił.

Gość podkreślił, że w ostatnich dniach mamy sytuację ekstremalną. - To co się dzieje na Śląsku, to są wyniki gorsze niż pekińskie czy indyjskie – mówił.

- Głównym źródłem smogu jest w Polsce domowe ogrzewanie. W ostatnich dniach temperatury były bardzo niskie, więc paliliśmy bardzo dużo – tłumaczył Szypulski.

Zaznaczył, że kwestia komunikacji samochodowej ma znaczenie tylko w niektórych miejscach w Polsce.

- Sytuacji, którą obserwowaliśmy w ostatnich dniach można się było spodziewać. Przyjęła ekstremalny wymiar, natomiast to jest powtarzający się problem – ocenił gość.

Wyjaśnił, że drugim źródłem smogu jest przemysł i energetyka. - Na trzecim miejscu dopiero jest transport samochodowy – mówił.

- Warszawa jest takim miejsce, gdzie w centrum samochody mają główne znaczenie w zanieczyszczeniu powietrza – dodał.

Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne