Polska w indeksie innowacyjnym Bloomberga

Bloomberg opublikował listę 50. najbardziej innowacyjnych krajów świata. Polska znalazła się w pierwszej połowie stawki.

Publikacja: 17.01.2017 15:44

Bloomberg Innovation Index przedstawia tylko najlepszą pięćdziesiątkę z 78 państw, która zakwalifikowały się do badania. Wstępnie brano pod uwagę ponad 200 krajów, ale liczą się tylko te, które raportują dane przynajmniej 6 z 7 kategorii.

Pod uwagę brane są: intensywność prac badawczo-rozwojowych, wartość dodana przemysłu, produktywność, zagęszczenie zaawansowanej technologi, efektywność szkolnictwa wyższego, natężenie badań oraz aktywność patentowa.

Polska

Polska w ogólnym ranking zajęła 22. miejsce, poprawiając o jedno oczko pozycję sprzed roku. Najlepsze wyniki osiągnęliśmy w szkolnictwie wyższym i wartości dodanej przemysłu. Na liście znajdujemy się tuż za Chinami, które utrzymały swoją pozycję i są ciągle najmocniejszym rynkiem wschodzącym w zestawieniu.

Korea Południowa

Na pierwszym miejscu w rankingu pozostaje Korea Południowa z najlepszymi ocenami w trzech kategoriach. Słaby wynik odnotowała jedynie w produktywności.

Szwecja

Srebrny medal przypadł Szwecji. Wg Magnusa Henreksona, dyrektora Instytutu Badawczego Ekonomii Przemysłu, świeże pomysły procentują w Szwecji pomimo faktu, że obecny rząd jest mniej przyjazny biznesowi i nałożył podatki, które mogą ograniczać inwestycje.

- Ludzie są bardzo indywidualistyczni, mają pomysły i są zainteresowani wprowadzaniem ich w życie, co uczyni ich bogatymi – twierdzi Henrekson.

Rządowa pomoc dla małych firm mocno wpłynęła na kraj tradycyjnie zdominowany przez międzynarodowe przedsiębiorstwa. Słaba korona pomogła mocno w eksporcie. Henrekson ostrzega jednak, że to nie będzie trwać wiecznie.

- W długiej perspektywie czasu nigdy nie jest dobrze osiągać zyski tylko dlatego, że cena waluty jest zaniżona – mówi.

Szwecja zajmując drugie miejsce zepchnęła na ostatnie miejsce podium naszych sąsiadów, Niemców, które jako jedyne w pierwszej szóstce straciły w tym roku.  Niemcy żeby w następnym zestawieniu nie spaść z pudła, będą musiały powalczyć ze Szwajcarią i Finlandią, które zajmują odpowiednio czwartą i piątą lokatę.

Rosja

Największym przegramy tegorocznego indeksu jest Rosja. Spadła, aż o 14 pozycji na miejsce 26. Raport tłumaczy to sankcjami i skutkami kilkuletnich cen energii. Solidne wyniki Rosji w produkcji i produktywności zostały zniszczone.

Spadek widać też w przypadku Japonii. Z 4. miejsca spadła na 7. tracąc swój prym w aktywności patentowej. O 3 oczka spadła również Chorwacja. Obecnie znajduje się na 41. miejscu.

Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście
Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka
„Zachodni biznes opuszczał Rosję we łzach”. Kto tak twierdzi?
Gospodarka
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa, a to nie wszystkie korzyści
Gospodarka
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki