Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.02.2018 12:00 Publikacja: 06.02.2018 12:00
Foto: Bloomberg
Mało znany instrument finansowy VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term exchange-traded note (XIV), oferowany przez bank Credit Suisse, został zaprojektowany tak, by przynosił odwrotną stopę zwrotu niż VIX, czyli „indeks strachu" odzwierciedlający prognozowaną zmienność na giełdach. Gdy VIX spadał a zmienność się zmniejszała, dawał inwestorom zarobić. W poniedziałek VIX skoczył jednak dwukrotnie w górę a we wtorek dalej rósł. Instrument zaczął być więc panicznie wyprzedawany i stracił 80 proc.
Akcje banku Credit Suisse traciły we wtorek rano ponad 4 proc. Bank jednak uspokajał, że zawirowania kursu oferowanego przez niego instrumentu nie będą miały materialnego wpływu na jego kondycję finansową. Instrument XIV miał służyć głównie do celów hedgingowych dla doświadczonych inwestorów, ale wiele wskazuje, że kupowali go również inwestorzy detaliczni. Część z nich zaczęła się już dzielić swoją frustracją w mediach społecznościowych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Indeks dużych spółek na otwarciu sesji sięgnął nowych rocznych szczytów, ale popyt raczej nie idzie za ciosem.
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
"Unowocześnienie" indeksów, wyższe stopy zwrotu, przyciągnięcie nowych inwestorów czy też promocja polskiej gieł...
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierz...
Poniedziałek na GPW stał pod znakiem niewielkiej zmienności. Inwestorzy patrzą przede wszystkim na Stany Zjednoc...
W 2024 r. więcej spółek z WIG20 ograniczyło wydatki na kulturę, sport i instytucje charytatywne, niż je zwiększy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas