Warto być firmą przejrzystą dla rynku

W środę w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych wyróżnienia odebrały najbardziej transparentne spółki notowane na giełdzie.

Aktualizacja: 26.04.2018 22:54 Publikacja: 26.04.2018 22:09

Przedstawiciele wyróżnionych spółek z WIG20.

Przedstawiciele wyróżnionych spółek z WIG20.

Foto: Rzeczpospolita, Robert Gardziński

Już po raz drugi wyłoniono najbardziej komunikatywne i przejrzyste spółki z trzech głównych indeksów giełdowych: WIG20, mWIG40, sWIG80. Organizatorem wydarzenia jest „Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet" wraz z Instytutem Rachunkowości i Podatków.

Intencją rankingu jest podniesienie jakości komunikacji spółek publicznych z rynkiem i wyróżnienie tych spośród nich, które najsprawniej komunikują się z rynkiem oraz prowadzą biznes w sposób przejrzysty.

Zostały one wybrane na podstawie wyników badania ankietowego, które obejmowało obszary sprawozdawczości finansowej i raportowania, relacji inwestorskich i zasad ładu korporacyjnego. Ocenie zostały poddane również składy rad nadzorczych i kompetencje jej członków. Najwyżej punktowane były: brak kar za raportowanie bieżące i okresowe oraz sprawozdania finansowe bez zastrzeżeń opinii biegłego rewidenta. Dodatkowo oceniano to, czy spółka działa według upublicznionej strategii, a także czy opublikowała politykę dywidendową.

W tym roku w badaniu wzięło udział 41 spółek (16 z WIG20, 11 z mWIG40 i 14 z sWIG80). Wyróżnienie oraz dyplom „Transparentnej spółki 2017" otrzymało 28 emitentów z wynikiem 30 i więcej punktów. Najwięcej z WIG 20. W gronie wyróżnionych znalazły się m.in. takie spółki jak: mBank, PGNiG, PKO Bank Polski, PZU, LPP, Energa, PKN Orlen, Tauron, PGE, Cyfrowy Polsat, CCC, Bank Zachodni WBK, JSW, KGHM. Z kolei najbardziej transparentne spółki z mWIG40 to: PKP Cargo, Bank Millennium, Apator, Enea, Giełda Papierów Wartościowych, Grupa Azoty Tarnów oraz Bank Handlowy. W grupie mniejszych przedsiębiorstw z sWIG 80 wyróżnienia odebrały: Elektrobudowa, X-Trade Brokers DM, Monnari, Ferro, Polski Holding Nieruchomości, Grupa Azoty Police oraz spółka deweloperska Atal.

– Chodziło nam o sprowokowanie debaty o transparentności spółek publicznych na warszawskim parkiecie w kontekście oczekiwań rynku, prezentowanym przez różne grupy interesariuszy, w tym inwestorów. Chcemy tę dyskusję kontynuować – mówi Małgorzata Gula, prezes Instytutu Rachunkowości i Podatków. Jej zdaniem dbałość o kontakt z uczestnikami rynku, przestrzeganie dobrych praktyk oraz prawidłowe raportowanie są ważnym elementem budowania reputacji i zaufania do spółki. Pozwalają budować długoterminową wartość firmy w etyczny i transparentny sposób.

Wyróżnone spółki zgodnie podkreślają, że tylko na podstawie rzetelnych danych, przedstawiających pełen obraz działalności spółki, inwestor może właściwie ocenić atrakcyjność akcji. Emitenci nie powinni więc niczego ukrywać przed potencjalnymi inwestorami.

Giełda
WIG20 rysuje drugą czarną świecę
Giełda
Niejednoznaczne sygnały z rynku IPO
Giełda
Rajd i nowe rekordy krajowych indeksów zakończone realizacją zysków
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna