Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.05.2019 16:45 Publikacja: 10.05.2019 16:08
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński
Zapał do kupowania akcji w kolejnych godzinach poniedziałkowego handlu nieco ostygł, co sprawiło, że krajowe indeksy roztrwoniły przewagę wypracowaną w pierwszej godzinie sesji. Wczesnym popołudniem indeks największych firm, WIG20, notowany był 0,4 proc. nad kreską.
Do większych zakupów generalnie nie zachęca ochłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na zagranicznych rynkach akcji. Wczesnym popołudniem nieznaczną przewagę na europejskich parkietach mieli kupujący, ale poranne zwyżki zostały znacząco skorygowane. Giełdy próbują odrabiać straty po solidnej czwartkowej przecenie, choć trwałość zwyżek jest wątpliwa biorąc pod uwagę brak postępów w negocjacjach handlowych między USA i Chinami. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezydenta Donalda Trumpa w piątek Amerykanie wprowadzili podwyżkę karnych ceł na chiński eksport. Wśród spółek z WIG20 największym powodzeniem cieszą się walory spółek wydobywczych KGHM i JSW, odrabiające straty z rozczarowujących poprzednich sesji. Do łask wkupiły się też największe banki PKO BP i Pekao, pozytywnie wyróżniając na tle całego sektora. W trakcie sesji sprzedający uaktywnili się na papierach PGE i PZU, spychając ich kursy pod kreskę. Chętnie pozbywano się też akcji LPP i Cyfrowego Polsatu. Mimo obiecującego początku sesji sprzedający zyskali przewagę w segmencie małych i średnich firm. Wczesnym popołudniem większość spółek z szerokiego rynku notowana była pod kreską.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Indeks dużych spółek na otwarciu sesji sięgnął nowych rocznych szczytów, ale popyt raczej nie idzie za ciosem.
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
"Unowocześnienie" indeksów, wyższe stopy zwrotu, przyciągnięcie nowych inwestorów czy też promocja polskiej gieł...
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierz...
Poniedziałek na GPW stał pod znakiem niewielkiej zmienności. Inwestorzy patrzą przede wszystkim na Stany Zjednoc...
W 2024 r. więcej spółek z WIG20 ograniczyło wydatki na kulturę, sport i instytucje charytatywne, niż je zwiększy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas