Giełda chce mieć autorski system

Zarząd GPW podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych, które mają zaowocować stworzeniem nowej platformy transakcyjnej.

Publikacja: 03.07.2019 21:00

Giełda chce mieć autorski system

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Na warszawskiej giełdzie szykuje się więc kolejna rewolucja technologiczna. Autorskie rozwiązanie GPW ma bowiem zastąpić wprowadzony w 2013 r. system transakcyjny UTP, który został kupiony od NYSE Euronext. Projekt realizowany przez giełdę ma pochłonąć 90 mln zł, a 30,3 mln zł na ten cel ma pochodzić z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Nowe technologie i ich szerokie zastosowanie w sektorze usług finansowych to błyskawicznie rosnąca gałąź polskiej i globalnej gospodarki. Dzięki dofinansowaniu z NCBR warszawska giełda, która jest jedną z największych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, wzmocni swoją pozycję jako lidera innowacji – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który brał udział w uroczystym podpisaniu umowy między GPW a NCBR.

– Na razie oczywiście nie wiemy, jaki będzie efekt prac nad nową platformą, ale będziemy zmierzać do tego, aby powstało rozwiązanie, którego inni będą nam zazdrościć – mówił z kolei Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Harmonogram prac zakłada, że wdrożenie nowej platformy nastąpi do końca czerwca 2023 r. Marek Dietl, prezes warszawskiej giełdy, liczy jednak, że pierwsze efekty prac będą widoczne wcześniej. Platforma autorstwa GPW ma być szybka, wydajna i dostosowana do potrzeb średnich i małych rynków. Giełda zakłada bowiem, że swój produkt zaoferuje innym giełdom w regionie czy też na Bliskim Wschodzie.

– Stworzenie autorskiego systemu transakcyjnego jest wyjściem naprzeciw potrzebom rynku i wdrażanej strategii rozwoju rynku kapitałowego. Dodatkowo do budowy platformy zachęcił nas fakt, że coraz więcej mniejszych giełd dopytywało nas o taką możliwość – mówi prezes Marek Dietl. – Poza tym widzimy, że dotychczasowi dostawcy systemów w pierwszej kolejności wprowadzają nowinki technologiczne na swoich rynkach macierzystych, a dopiero w dalszej kolejności na innych. To utrudniało nam konkurencję i zależy nam na zmianie tej sytuacji – dodaje.

Szef GPW zakłada, że za kilka lat 10 proc. przychodów GPW będzie pochodziło właśnie ze sprzedaży technologii.

Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem