Notowania akcji na GPW, a także złotego i obligacji skarbowych Polski, były w poniedziałek zgodne z globalnymi tendencjami. „Wstępne wyniki zapowiadają utrzymanie status quo w krajowej polityce gospodarczej i jako takie są neutralne z rynkowego punktu widzenia" – wyjaśnili w raporcie ekonomiści z banku PKO BP. Takie oceny wstępnych danych PKW, wedle których Andrzej Duda zdobył w niedzielę 51,2 proc. głosów, a kontrkandydat Rafał Trzaskowski 48,8 proc., dominują wśród analityków.
Ekonomiści z banku Millennium oceniają, że na krótką metę zwycięstwo Dudy może być z perspektywy inwestorów pozytywną informacją. „Rząd może liczyć na dobrą współpracę z Prezydentem, co powinno zapewnić sprawne realizowanie polityki gospodarczej. To wyeliminuje czynnik niepewności politycznej, który mógłby towarzyszyć ewentualnej wygranej Rafała Trzaskowskiego" – napisali w komentarzu. Konrad Ryczko, analityk walutowy z DM BOŚ, zwrócił jednak uwagę na to, że zwycięstwo prezydenta Warszawy i związany z tym wzrost politycznej niepewności nie był w notowaniach polskich aktywów dyskontowany. A skoro tak, to trudno oczekiwać, aby teraz ten scenariusz był z cen aktywów wymazywany.
Czytaj także: Dobre nastroje w USA. Nasdaq z nowym rekordem
Analitycy z Millennium podkreślają, że na dłuższą metę reelekcja Dudy może mieć pewne negatywne implikacje rynkowe. „Czynnikiem niepewności pozostaną relacje Polski z Unią Europejską, szczególnie w kontekście sporu o wymiar sprawiedliwości. Jeśli pozostaną trudne, może to stanowić ograniczenie w trakcie negocjacji nad nowym unijnym budżetem, który może zostać uwarunkowany oceną stanu praworządności" – tłumaczą.