Na otwarciu WIG wzrósł o 0,2 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,22 proc. do 2347,74 pkt. Wpływ na dzisiejsze notowania mogą mieć dane makro, które napłyną na rynki. A będzie ich sporo. Przed południem o godz. 11 poznamy odczyty dotyczące PKB w strefie euro za IV kwartał oraz lutowej sprzedaży detalicznej, a o godz. 12 dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Z kolei po południu na rynki napłyną dane z USA – a wśród nich będzie odczyt stopy bezrobocia za ubiegły miesiąc.

Wczoraj notowania w Stanach Zjednoczonych zakończyły się na plusie. Dow Jones wzrósł o 0,38 proc.,  a Nasdaq zyskał 0,20 proc. Również S&P zakończył czwartkową sesję wzrostem (+0,4 proc.). Mocno rosły też giełdy azjatyckie. Japoński Nikkei zyskiwał na wieść o tym, że tamtejszy bank centralny zdecydował się na poluzowanie polityki monetarnej i zwiększenie skupu aktywów. To wyraźnie ucieszyło inwestorów. Na razie przełożenia na rynki finansowe nie ma groźba wybuchu konfliktu zbrojnego na Półwyspie Koreańskim. Eksperci są przekonani, że groźby  Korei Północnej zakończą się na słowach. Gdyby jednak tak się nie stało, konflikt najprawdopodobniej stałby się pretekstem do wyprzedaży na azjatyckich giełdach, a kapitał uciekłby na bezpieczniejsze rynki.

W przeciwieństwie do Japonii, na poluzowanie polityki pieniężnej nie zdecydował się EBC, który pozostawił wczoraj stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To jednak nie było zaskoczeniem. Właśnie tego spodziewały się rynki i indeksy w Europie praktycznie nie zareagowały na decyzję EBC. W ostatnich tygodniach daje się zauważyć słabość naszej giełdy względem zachodnioeuropejskich indeksów. Z czego ona wynika? Na pewno naszej giełdzie nie służy zamieszanie wokół OFE. Ciągłe pogłoski o możliwym zlikwidowaniu funduszy nie budują dobrego klimatu wokół warszawskiego parkietu.

Jeśli chodzi o kalendarium ze spółek  - dziś odbędzie się NWZA Żywca w sprawie podziału zysku za 2012 r., będą też obradować akcjonariusze Ferrum o zmianach w radzie nadzorczej. Na dziś zaplanowano również WZ spółki MW Trade w sprawie wypłaty 0,53 zł dywidendy na akcję. Do obrotu wchodzi też ponad 1,4 mln akcji Dreweksu.

Niepewna sytuacja na rynku wtórnym zniechęca też debiutantów. Jednak zdaniem ekspertów możliwe jest, że wreszcie przyjdzie ożywienie. - Sytuacja na giełdach europejskich w pierwszym kwartale zdaje się potwierdzać nadchodzące ożywienie na rynku pierwszych ofert publicznych, zwłaszcza, że duża liczba spółek jest już gotowa na IPO. Największy wzrost aktywności powinniśmy obserwować w sektorach: finansowym, ubezpieczeniowym i nieruchomości – uważa Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC. Z kolei Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC ma nadzieję, że kryzys cypryjski nie będzie miał trwałego wpływu na sytuację na rynku pierwotnym.  - Wszyscy uczestnicy rynku wiążą duże nadzieje z planowaną ofertą prywatyzacyjną Energi, która może być jednym z największych IPO w Europie w 2013 roku – mówi.