Na otwarciu środowej sesji WIG spadł o 0,17 proc., a WIG20 poszedł w dół o 0,27 proc. do 2456,38 pkt. Wczorajsza sesja była wyjątkowo spokojna, ponieważ kalendarz publikacji makro był niemal pusty. Dzisiejsze notowania może już cechować wyższa zmienność, ponieważ na rynek napłynie sporo istotnych odczytów. Jeszcze przed południem poznamy majowy PMI dla sektora usług Niemiec, Włoch, Francji i całej strefy euro oraz dane o kwietniowej sprzedaży detalicznej strefy euro. W ostatnich dniach na rynek napłynęło sporo pozytywnych danych, które dają nadzieję, że Europa wreszcie doczeka się spodziewanego ożywienia gospodarczego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił nawet wczoraj, że Francja może wyjść z recesji wcześniej, niż przewidywano. Jednocześnie MFW pochwalił Paryż za postępy w uzdrawianiu finansów państwa.

Jeśli chodzi o publikacje makro, dziś po południu tradycyjnie czeka nas jeszcze seria odczytów z USA – w tym o zamówieniach, wnioskach o kredyt hipoteczny i raport ADP (przedstawia szacunkową zmianę zatrudnienia w USA w poprzednim miesiącu, w sektorze prywatnym, poza rolnictwem). Z kolei w piątek opublikowania zostanie  - kluczowa z punktu widzenia decyzji Fed w sprawie QE3 – majowa stopa bezrobocia w Stanach. Zanim to się stanie, na rynku będzie królować niepewność. Wczoraj po huśtawce indeksów na finiszu sesji wszystkie indeksy na Wall Street poszły w dół. Jeszcze mocniej pod kreską dzień zakończyła Japonia.  Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł  aż o 3,8 proc.

Natomiast dla inwestorów w Warszawie kluczowa dziś będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Większość ekspertów spodziewa się, że pójdą w dół. Gdyby tak się nie stało, byłoby to negatywną niespodzianką. Jednak w przypadku obniżki nie należy się też spodziewać euforii na giełdzie – oczekiwania dotyczące cięcia (o 25 pkt bazowych) są już najprawdopodobniej przez rynek zdyskontowane. Decyzję RPP poznamy wczesnym popołudniem.

Jeśli chodzi o kalendarium wydarzeń ze spółek z GPW - dziś w wielu podmiotach odbędą się walne zgromadzenia, m.in. w Mennicy, Wasko, czy też w One-2-One. Na rynek trafiło też kilka pozytywnych rekomendacji – m.in. dla Kopeksu i Makrum. ING dla tej pierwszej spółki zaleca „kupuj", wobec wcześniejszego „trzymaj". Z kolei DM Banku BPS wycenił papiery Makrum na 2,12 zł  - czyli dużo wyżej niż obecnie na rynku (ok. 1,5 zł).