Aktualizacja: 13.12.2015 20:00 Publikacja: 13.12.2015 20:00
Foto: Archiwum
Spółki często narzekają na dodatkowe koszty, a akcjonariusze i rady nadzorcze twierdzą, że rynek nie przywiązuje wagi do ich stosowania. Jak w takim razie zmobilizować spółki do przestrzegania kodeksu? W szczególności nowych zapisów dotyczących zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej?
Dobre praktyki spółek notowanych na GPW mają zapewnić jednolitą jakość zarządzania i nadzoru w spółkach giełdowych, zabezpieczając interes inwestorów i akcjonariuszy oraz zwiększając zaufanie do polskiego rynku kapitałowego. Tymczasem według statystyk GPW jedynie 5 proc. spółek deklarowało spełnienie wszystkich dobrych praktyk w 2014 r. Wypadamy więc słabo na tle na przykład rynku brytyjskiego, ze znacznie bardziej rozbudowanym kodeksem, gdzie 61 proc. spółek notowanych na londyńskiej giełdzie deklaruje stosowanie wszystkich dobrych praktyk, a 91 proc. nie spełnia maksimum dwóch. Warto dodać, że brytyjski regulator uaktualnia UK corporate governance code co dwa lata, aby dostosować go do nowych wyzwań zmieniającego się otoczenia.
Krajowy rynek wykazuje oznaki nadchodzącego przesilenia po poniedziałkowym ataku na 2900 pkt.
Debiutantów nie brakuje, ale byłoby ich dużo więcej, gdyby sytuacja geopolityczna się uspokoiła.
Na fali niesłabnącego popytu w pierwszej fazie poniedziałkowego handlu krajowe indeksy zostały wyniesione na now...
Piątek na GPW stał pod znakiem rekordów. WIG20 ustanowił nowy rekord hossy., WIG, mWIG40 oraz sWIG80 ustanowiły...
WIG, mWIG40 oraz sWIG80 podczas czwartkowej sesji ustanowiły nowe historyczne rekordy. Na plusie, niemal przez c...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas