Donald Trump postraszył ostatnio rynki akcji. Czy trwająca korekta może się przerodzić w silniejszy trend, czy to raczej okazja do tańszych zakupów?

Myślę, że te kwestie polityczne będą oddziaływać na nasz rynek przez najwyżej kilka sesji. WIG zainicjował wprawdzie falę spadkową, bowiem wybił się dołem z krótkoterminowej bazy, ale silne wsparcie ma dopiero na poziomie 58 000 pkt. Gdyby przełamał tę barierę to wówczas byłby to sygnał zmiany trendu. Ale już w piątek mieliśmy poprawę nastroju, więc myślę, że rynki już otrząsnęły się po wieściach zza oceanu. Jeśli w polskiej gospodarce jest tak dobrze, jak czytamy, to hossa jest niezagrożona. Mam taki swój prywatny wskaźnik koniunktury, bazujący na poszukiwaniu niani przez mojego kolegę. Gdy ma problem ze znalezieniem opiekunki lub stawki są zbyt wysokie to "wskaźnik niani" pokazuje, że mamy spadek bezrobocia i dobrą koniunkturę gospodarczą. Tak jest teraz, więc wydaje mi się, że jeśli spółki będą kontynuować poprawę wyników, to Donald Trump nam nie zagraża. No chyba, że doszłoby do jakiegoś prawdziwego załamania w USA, na co na razie chyba się nie zanosi.

A więc okazja do tańszych zakupów...

Ja tak to traktuję, ale jeśli indeksy przełamią ważne poziomy wsparcia, to zmienię swoje nastawienie. Nie sądzę jednak, by wsparcia pękały tylko przez politykę Donalda Trumpa. Bardziej się zmartwię, gdy zaczną obniżać prognozy PKB Polski. I jak nianie będą się pojawiać częściej i żądać mniejszych stawek, to też to będzie sygnał, że wchodzimy w fazę recesji (śmiech).

Nie obawia się pan o kondycje małych i średnich spółek? Indeksy sWIG80 i mWIG40 już od dwóch miesięcy poruszają się horyzontalnie.

Ja myślę, że czeka nas zmiana liderów hossy, tylko trudno wskazać dokładny termin tej daty. Gdy blue chips się zatrzymają, to przyjdzie faza na spółki średnie i mWIG40 będzie rósł. Trzeba też pamiętać, że mniejsze spółki miały swoje "pięć minut" już w wakacje ubiegłego roku, więc jak teraz postoją w miejscu nawet pół roku, a potem znów wypracują 50 proc., to chyba nikt się nie obrazi. Pamiętajmy, że w portfelu mWIG40 jest wiele bardzo dobrych firm i kapitał z pewnością zacznie tam płynąć. Zwłaszcza, że fundusze akcyjne wciąż informują o rosnących napływach środków.

Dla naszych widzów i czytelników przygotował pan aż 9 propozycji inwestycyjnych, co znaczy, że mamy w czym wybierać. Pierwszy typ to Kogeneracja.

Większość spółek, które przygotowałem porusza się w trendach wzrostowych. W przypadku Kogeneracji doszło ostatnio do przebicia oporu w okolicy 100-101 zł, co stanowi początek nowej fali wzrostowej. Kolejny cel to 117-120 zł, patrząc przez pryzmat ruchu mierzonego. Dobrą sytuację potwierdzają też wskaźniki, które zawróciły w górę, m. in. MACD, który wykonał klasyczny zwrot nad linią 0. Oscylatory pokazują już wykupienie, więc korekta rzędy 5 proc. może się zdarzyć. Widać jednak systematyczny napływ środków, choć czasem na sesjach zdarza się mały obrót, więc trzeba pamiętać o ryzyku płynności.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Druga propozycja to Kruk.

W marcu spółka rozpoczęła kolejną falę wzrostową w obrębie hossy. Wskaźniki są wprawdzie wysoko, ale to grozi jedynie krótkoterminową korektą. Nawet jak cena spadnie do 280 zł, to i tak nie zaburzy to ogólnego trendu. Kruk jest propozycją dla fanów podejścia "kup i trzymaj".

A dlaczego warto mieć w portfelu Larq?

Wykres ma specyficzny przebieg, bowiem na przemian pojawiają się fazy przestoju i wejścia na wyższe "piętro". Teraz obserwujemy fazę wchodzenia wyżej i myślę, że ona jeszcze nie dobiegła końca. Potencjał wzrostu to koło 20-30 proc. i dopiero później może pojawić się na wykresie "półka". Wskaźniki i oscylatory są wysoko, więc istnieje ryzyko korekty, zanim cena dotrze na kolejne "piętro". Tu też należy pamiętać o ryzyku płynności.

Co przemawia za kupnem akcji Leny?

Na wykresie pojawiła się szeroka formacji spodka i teraz cena porusza się w jego prawym ramieniu. Mimo ostatnich zniżek, kurs akcji Leny zwyżkował, co jest dobrym sygnałem. Na MACD mamy wskazanie kupna, podobnie jak na ROC. Wygląda więc na to, że rozpoczyna się kolejna fala zwyżek.

Piąty typ to Libet.

Kurs akcji znajduje się w trendzie wzrostowym od września 2016 r., a w grudniu trend wyraźnie przyspieszył. Teraz mamy taki "taniec" nad oporem 2 zł i dobrze by było, gdyby cena utrzymała się powyżej tego pułapu. Choć kluczowe wsparcie jest dopiero wo koli 1,7 zł. Na wskaźnikach i oscylator widoczny jest potencjał wzrostowy, więc technicznie wygląda to dobrze. Od marca widać też powolny napływ kapitału.

Kolejna propozycja to PWR Media.

W listopadzie cena ruszyła wyraźnie na północ, po tym jak wcześniej budowała bazę. Teraz można narysować już linię trendu, przebiegającą teraz przy 2,5 zł. To jest pierwsze wsparcie, a następne to 2,3 zł. Oporem jest natomiast okolica 2,9 zł. Układ średnich ruchomych potwierdza siłę byków, choć na MACD i RSI widać symptomy wykupienia.

Typuje pan również dwie spółki z branży nieruchomości: Rank Progress i Warimpex.

Ta pierwsza spółka wybiła się z bazy pod koniec kwietnia i trwający ruch wygląda bardzo obiecująco. Może dojść do korekty w kierunku 2,2 zł, co byłoby dobrym momentem na kupno, ale takiego cofnięcia wcale być nie musi. Firma jest na granicy zmiany trendu i warto ją przynajmniej obserwować. Z kolei Warimpex kontynuuje trend wzrostowy. Na wykresie pojawiła się ostatnio formacje "trzech białych żołnierzy", co potwierdza przewagę popytu. Najbliższe wsparcie to 4,8 zł.

I ostatni typ to WDX.

Na wykresie trwa faza wzrostowa. Przełamanie 8,7 zł otworzy drogę ku wyższym poziomom. Najbliższe wsparcie wyznaczy linia trendu na poziomie 7,9-8 zł. Układ średnich ruchomych potwierdza siłę byków, a MACD, Stochastic, RSI są wysoko, co grozi małą korektą. Na rynek ten widać systematyczny napływ środków, co przemawia za kontynuacją trendu w szerszym horyzoncie czasowym.