Postępowanie, które ma wyłonić szefa KDPW, a także członka zarządu, oficjalnie dopiero startuje. Tymczasem, według informacji, do których dotarł „Parkiet", jego wynik jest już przesądzony.

Mocni kandydaci

Na fotel prezesa KDPW szykowany jest Stanisław Kluza. Z samym zainteresowanym w poniedziałek nie udało nam się skontaktować. Według naszych ustaleń za jego kandydaturą opowiadają się Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, oraz Wojciech Nagel, szef Rady Giełdy. Popierane przez nich zmiany kadrowe wydają się o tyle prawdopodobne, że zarówno NBP, jak i GPW mają po 1/3 udziałów w KDPW (taki sam udział ma również Skarb Państwa reprezentowany przez ministra finansów i rozwoju), a sam Nagel dodatkowo zasiada w radzie nadzorczej KDPW, która odpowiada za wybór kandydata. Nagel w poniedziałek był dla nas nieuchwytny. Również szef rady nadzorczej KDPW Paweł Górecki do zamknięcia tego wydania nie odpowiedział na nasze pytania. Nie tylko jednak obsada stanowiska prezesa KDPW wydaje się przesądzona. Z naszych ustaleń wynika, że decyzje zapadły też w sprawie nowego członka zarządu. Ma nim zostać Marcin Gomoła, w ostatnim czasie związany z T-Mobile.

Jedno „ale"

Pikanterii sprawie dodaje drobny szczegół. Stanisław Kluza w ostatnim czasie miał być zaangażowany w głośny spór pomiędzy Abris Capital Partners a Polską dotyczący inwestycji w FM Bank. W kwietniu 2015 r. KNF, którą wtedy kierował Andrzej Jakubiak, odebrała funduszowi inwestycyjnemu prawo wykonywania głosu z akcji FM Banku PBP, którego był wtedy właścicielem, i nakazała ich sprzedaż. Abris nakaz wykonał, ale skarżył się, że dostał za udziały banku mniej, niż były one warte. Jesienią 2015 r. zwrócił się do Trybunału Arbitrażowego przy Izbie Handlowej w Sztokholmie, domagając się odszkodowania od polskiego rządu. Pod koniec czerwca tego roku Trybunał przyznał mu rację, a ten oszacował straty na ponad 2 mld zł. Sam Kluza, wieloletni były urzędnik państwowy, w postępowaniu arbitrażowym miał występować po stronie Abrisu w charakterze eksperta i autora opinii, inkasując wysokie honorarium. To nie wszystkim ludziom rynku kapitałowego się podoba. Przedstawiciele Abrisu nie chcą udzielać informacji, czy współpracowali z Kluzą.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Parkietu"

Depozyt w centrum uwagi

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych to obok Giełdy Papierów Wartościowych jedna z najważniejszych instytucji infrastruktury rynku kapitałowego. KDPW jest odpowiedzialny m.in. za prowadzenie rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym oraz w alternatywnym systemie obrotu, jak również prowadzenie centralnego depozytu papierów wartościowych. KDPW realizuje również wiele usług dla emitentów, jak chociażby pośredniczenie w wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy. Udziałowcami Krajowego Depozytu są: Narodowy Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych i Skarb Państwa reprezentowany przez ministra finansów i rozwoju. Każda z tych instytucji posiada 1/3 udziałów w KDPW. Ostatnim prezesem Krajowego Depozytu była Iwona Sroka, która dowodziła nim nieprzerwanie przez osiem lat. KDPW w I półroczu tego roku miał 16,5 mln zł zysku netto.