Reklama
Rozwiń

#RZECZoBIZNESIE: Jarosław Szatański: Emitenci nowych akcji już nie muszą się martwić podatkami

Od 1 marca tego roku, żaden podmiot, który zamierza emitować udziały czy akcje, nie powinien martwić się o skutki podatkowe – mówi Jarosław Szatański, wicedyrektor Departamentu Podatków Dochodowych, Ministerstwo Finansów, gość programu Marcina Piaseckiego.

Aktualizacja: 07.03.2018 12:39 Publikacja: 07.03.2018 12:12

#RZECZoBIZNESIE: Jarosław Szatański: Emitenci nowych akcji już nie muszą się martwić podatkami

Foto: tv.rp.pl

Ministerstwo Finansów wydało interpretację w sprawie określenia, czy wniesienie wkładu pieniężnego do spółki lub spółdzielni powoduje powstanie przychodu po stronie podmiotu wnoszącego.

- Jest to ważna sprawa dla spółek, które zamierzają emitować nowe akcje - mówił Szatański.

- Interpretacja wyjaśnia stan niepewności, który powstał po nowelizacji ustawy z 27 października 2017 r. - dodał.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy wnoszenie wkładów pieniężnych do spółek kapitałowych lub spółdzielni podlega opodatkowaniu.

Reklama
Reklama

- Interpretacja potwierdziła to, co ministerstwo mówiło wcześniej. Wniesienie wkładów, opłacenie akcji czy udziałów za wkłady pieniężne, nie podlega opodatkowaniu, nie rodzi przychodu u podmiotu, który obejmuje akcje – tłumaczył gość.

Przypomniał, że historycznie zawsze opodatkowaniu podlegało wnoszenie wkładów niepieniężnych. - Wkłady pieniężne nigdy nie podlegały opodatkowaniu, więc z punktu widzenia ministerstwa sprawa była oczywista. Jednak rynek lubi pewność prawa i działać w klarownym systemie, więc wyeliminowaliśmy powstałe wątpliwości - stwierdził Szatański.

Interpretacja ogólna ma moc ochronną dla wszystkich podatników. - Od 1 marca tego roku, żaden podmiot, który zamierza emitować udziały czy akcje, nie powinien martwić się o skutki podatkowe – mówił gość.

- W sejmie jest projekt, który prostuje nieszczęsne brzmienie artykułu. Wcześniej jednak pojawiła się interpretacja – dodał.

Zdradził, że przygotowywanej nowelizacji złagodzone są też przepisy dotyczące amortyzacji składników nabytych w drodze spadku lub darowizny.

Giełda
WIG20 z trudem brnie na nowe szczyty
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Giełda
Rynek kapitałowy dzięki innowacyjnym spółkom może wrzucić wyższy bieg
Giełda
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
Mniej na sponsoring i cele społeczne. Spółki z WIG20 ograniczają wydatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama