Większość europejskich parkietów kończyła środowe notowania wzrostami. Francuski?CAC40 i niemiecki DAX zyskiwały po 0,3 proc., brytyjski FTSE250 rósł o 0,6 proc., a hiszpański IBEX35 o 1,8 proc. Na plusie sesję zakończył również parkiet w Warszawie.?Indeks WIG20 zyskał 0,2 proc., a WIG zakończył notowania 0,1-proc. zwyżką.
W gronie największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiego pakietu najlepiej poradziła sobie Grupa Lotos, której akcje podrożały o 1,3 proc. Najmocniej przecenione zostały natomiast papiery Kernela i TVN, które straciły odpowiednio 2,9 proc. i 2,1 proc.
Na szerokim rynku dobrze radziły sobie m. in. papiery Energomontażu-Południe, które zakończyły dzień na 24-proc. plusie. Notowaniom spółki wchodzącej w skład grupy PBG pomóc mogła informacja, że 18 stycznia sąd zajmie się złożonym przez jej zarząd wnioskiem o ogłoszenie upadłości układowej. Wniosek trafił do katowickiego sądu w sierpniu 2012 r. Do tej pory nie został jednak rozpatrzony. 12,2 proc. zyskał natomiast austriacki deweloper i operator hoteli Warimpex. Spółka poinformowała o sprzedaży 50 proc. udziałów w monachijskim hotelu angelo oraz przyległej do niego działki. Cena transakcji nie została ujawniona.?W czołówce spadków znalazła się natomiast spółka CEDC, której papiery zostały przecenione o?7,2 proc. Spółka ma problemy z płynnością. Kluczowy dla jej przetrwania jest sojusz z Roustamem Tariko.
Środowy kalendarz nie obfitował w informacje makroekonomiczne. Nie zaskoczyły finalne dane dotyczące PKB strefy euro w III kwartale. Zgodnie z prognozami analityków spadło o 0,1 proc. kwartał do kwartału oraz o 0,6 proc. rok do roku. Rozczarowały za to dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech w listopadzie. Eksperci szacowali, że dane wyrównane sezonowo wzrosną o 1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Okazało się jednak że zwiększyła się ona o 0,2 proc.
Nie zaskoczyła też decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Eksperci oczekiwali, że zostaną one obniżone o 25 pkt bazowych i tak też się stało.