Aktualizacja: 21.05.2019 17:13 Publikacja: 21.05.2019 17:13
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Do wtorkowej sesji inwestorzy przystępowali w nie najlepszych nastrojach. Otwarcie tygodnia na warszawskiej giełdzie upłynęło bowiem pod znakiem przeceny i znowu na rynku dało się wyczuć sporą nerwowość. Na szczęście obawy, że we wtorek to znowu podaż będzie rozdawać karty, się nie zmaterializowały.
Od początku dnia na rynku przeważał bowiem kolor zielony. WIG20 zaczął dzień od wzrostu rzędu 0,3 proc. Ciężko było jednak uznać ten ruch za nadzwyczajne osiągnięcie, tym bardziej, że inne europejskie parkiety notowały zdecydowanie większe wzrosty. Przykładowo niemiecki indeks DAX zyskiwał w ciągu dnia ponad 1 proc. Nasz rynek długo jednak pozostawał obojętny na te ruchy. W obliczu takiego przebiegu sesji znów do rangi najważniejszego wydarzenia urósł początek notowań na Wall Street (tym bardziej, że kalendarz makroekonomiczny praktycznie świecił pustkami). Już pierwsze minuty handlu na amerykańskiej giełdzie pokazały natomiast, że mimo wciąż wielu ryzyk, w tym przede wszystkim tych związanych z wojną handlową, byki nie zamierzają tanio sprzedawać skóry. Indeksy zaczęły dzień na plusie, a później popyt dodatkowo umacniał swoją pozycję. Obok tak wyraźnego sygnału wysłanego zza oceanu inwestorzy w Warszawie nie mogli przejść obojętni. W ostatnim fragmencie notowań byki się uaktywniły i pomimo wielu problemów w ciągu dnia wtorkowa sesja zakończyła się całkiem przyzwoitym wynikiem. WIG20 zyskał ostatecznie 0,7 proc. Jeszcze lepiej zaprezentował się mWIG40, który zyskał aż 1,7 proc. Słabością raził natomiast sWIG80. Indeks ten stracił 0,7 proc.
Ponad 70 proc. spółek jest teraz wycenianych wyżej niż na początku roku, w tym 5 proc. podrożało o minimum jedną trzecią. Są nawet firmy, które zwiększyły swoją wycenę kilkakrotnie. W których przypadkach to czysta spekulacja, a w których uzasadnione zwyżki?
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Mimo początkowych trudności WIG20 zakończył czwartek na plusie. To jego piąta z rzędu sesja zakończona zwyżką.
We wtorek rozpoczęła się w USA prezydentura Donalda Trumpa. Większość głównych indeksów akcji świeci na czerwono, a dolar się umacnia.
Zaangażowanie otwartych funduszy emerytalnych w kluczową dla zachowania polskiego rynku akcji grupę spółek w ubiegłym roku nieco się zmniejszyło. Kolejne zwyżki PKO BP mogą być pretekstem do pozbywania się jego walorów przez OFE.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Rynki finansowe spokojnie reagowały na pierwsze przemówienie Donalda Trumpa, po zaprzysiężeniu na 47. prezydenta USA.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Polska traci ponad 20 mld rocznie na wykluczaniu osób LGBT. A tolerancja się opłaca, bo firmy bardziej przyjazne mają lepsze wyniki finansowe – tak wynika z raportu organizacji Open for Business. Społeczność czeka na ustawę o związkach partnerskich.
Uważany za sygnalistę rynku kapitałowego Nathaniel Anderson ogłosił zamknięcie Hindenburg Research, firmy, która w 2024 r. doprowadziła do krachu na akcjach LPP. Dlaczego to robi i co zamierza?
Wzrost zysków na akcję prawdopodobnie był w czwartym kwartale najwyższy od trzech lat. Przy spodziewanej dwucyfrowej poprawie tego wskaźnika łatwo jest jednak o rozczarowania wśród inwestorów. Szczególnie że sytuacja na rynkach jest ostatnio dosyć nerwowa.
Chociaż w tym roku rodzimi inwestorzy nie będą mieli łatwo, będzie można powalczyć o zyski na GPW. Kluczem może być selekcja spółek do portfela.
Najważniejsze francuskie spółki giełdowe należące do indeksu CAC 40 rozdały w 2024 roku akcjonariuszom 98,2 mld euro w ramach wypłaty dywidend i skupu własnych akcji — poinformował w dorocznym opracowaniu portal Vernimmen.com, wydawca podręcznika o zarządzaniu finansami firm Finance d'Entreprise, autorstwa ekonomisty, profesora Pierre'a Vernimmena (1946–1996). Portal publikuje co miesiąc bezpłatny biuletyn (La Lettre Vernimmen.net) poświęcony problemom i ocenom branży finansowej, a także zawierający dane, wykresy oraz odpowiedzi na pytania.
Jak będę się kształtowały notowania złotego w 2025 r.? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
Choć hossa na GPW w drugiej połowie roku wyraźnie spuściła z tonu, nie brakuje posiadaczy akcji, którzy mogą się cieszyć nawet trzycyfrowymi zyskami.
Biura maklerskie patrzą na nadchodzący rok z ostrożnym optymizmem. Mają nadzieję, że polski rynek pierwotny wreszcie podąży za Zachodem, gdzie ożywienie nabrało tempa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas