Końcówka ubiegłego tygodnia dla warszawskiej giełdy nie była udana i inwestorzy mieli nadzieję, że ten tydzień zacznie się zdecydowanym akcentem wzrostowym. Niestety, tak się nie stało. Rano indeksy oscylowały w okolicach piątkowego zamknięcia. W kolejnych godzinach popyt wprawdzie przejął inicjatywę, ale przewaga była minimalna. Nasza giełda poradziła sobie gorzej niż zachodnioeuropejski parkiety. Na finiszu sesji niemiecki DAX szedł w górę prawie 1 proc. Tymczasem WIG dzień zakończył zaledwie 0,14-proc. zwyżką.

Uwagę zwracają wyjątkowo niskie obroty. W ciągu dnia właściciela zmieniły akcje o wartości niewiele ponad 0,4 mld zł. WIG20, który w ostatnich kilkunastu miesiącach wyraźnie jest pod presją, w poniedziałek radził sobie względnie dobrze. Rósł nawet o 0,7 proc. Na koniec dnia zanotował wzrost o 0,35 proc. i osiągnął wartość 2438,23 pkt. Gwiazdą sesji był PGNiG, którego akcje zyskiwały ponad 5 proc. Była to reakcja na doniesienia prasowe, dotyczące planowanej redukcji kosztów i programu dobrowolnych odejść w grupie.

Sporo działo się w branży bankowej. Wyniki za I kwartał rano opublikowały mBank oraz Millennium. Każdy z nich poprawił ubiegłoroczne rezultaty. Jednak reakcja inwestorów była daleka od euforii. Akcje mBanku lekko taniały, a kurs Millennium przez większość sesji oscylował wokół poziomów z piątkowego zamknięcia. Z kolei na szerokim rynku pozytywnie wyróżniał się producent insuliny Bioton.

Po piątkowej przecenie na Wall Street ten tydzień zaczął się od wzrostów w USA. Inwestorzy zastanawiają się jaką decyzję w środę podejmie Fed. Spodziewana jest redukcja skupu aktywów o kolejne 10 mld dolarów. Warto przy tym zauważyć, że nasza giełda na decyzję Rezerwy Federalnej będzie mogła zareagować dopiero w piątek, ponieważ w czwartek 1 maja nie będzie sesji.

Poniedziałkowe kalendarium makro były wyjątkowo ubogie. Wtorkowe zapowiada się ciekawiej. Przed południem poznamy m. in. kwietniowe indeksy nastrojów w strefie euro. Ponadto kilka spółek opublikuje swoje raporty za I kwartał. Wśród nich są Budimex, BZ WBK oraz Lotos.