Dlaczego analitycy wciąż się mylą?

Okazuje się, że nadzór rynku nie może wymusić bardziej precyzyjnych prognoz.

Publikacja: 04.06.2015 12:33

Dlaczego analitycy wciąż się mylą?

Foto: Bloomberg

Ponad dziesięć lat po nalocie władz próbujących wyeliminować konflikty interesów w branży inwestycyjnej z Wall Street i poprawić jakość pracy analityków okazuje się, że ci ostatni wcale nie są lepsi niż wówczas w prognozowaniu zysków spółek, a nawet można powiedzieć, iż jeszcze bardziej opuścili się w wypełnianiu swoich obowiązków.

Takie rezultaty przynosi najnowsze badanie. Zostaną one opublikowane w „Financial Analysts Journal" wydawanym przez CFA Institute. Prognozy analityków porównano z wynikami firm osiągniętymi w latach 1994-2013.

Dlaczego szwankuje wiarygodność przewidywań ekspertów z Wall Street? Zdaniem autorów tej analizy przyczyny mogą być różne. Twierdzą, że analitycy rozleniwili się, kiedy ich praca przestała absorbować opinie publiczną. Innym powodem gorszej jakości prognoz może być niewystarczająca ilość danych ujawnianych przez firmy.

- Nawet jeśli konflikty interesów zostały ograniczone z powodu regulacji wciąż znajdujemy się w punkcie wyjścia, ponieważ nie mamy precyzyjnych prognoz - twierdzi Reza Espahbodi, profesor Washburn University, współautor raportu. Zwraca też uwagę na niewystarczającą jakość informacji do których mają dostęp analitycy.

Po krachu internetowym i skandalu wywołanym przez koncern Enron w Stanach Zjednoczonych uchwalono regulacje mające poprawić politykę informacyjną amerykańskich korporacji i wyrugować stronniczość analityków na skutek której cierpieli inwestorzy. . Sarbanes-Oxley Act (Ustawa Sarbanesa_Oxleya) z 2002 miała zapewnić większą przejrzystość ksiąg finansowych, natomiast Regulation Fair Discolsure (Regulacja Uczciwego Ujawniania Informacji) z 2000 sprawić, że korporacje wszystkim zainteresowanym w tym samym czasie udostępnią tę sama informację.

Autorzy studium starali się zmierzyć w jakim stopniu prognozy odbiegały od rzeczywistych wyników finansowych firm, a także skalę zróżnicowania szacunków między poszczególnymi analitykami. Okazało się, ze w obu przypadkach w latach 2000-2013 nastąpiło pogorszenie o 2 pkt proc. a średnia prognoza odbiegała od rzeczywistości o 35 proc. wobec 33 proc. wcześniej.

Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem