W ciągu trzech kwartałów 2015 r. łączne przychody analizowanych firm spadły, ale ich wyniki się poprawiły. Byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie wysokie odpisy, które zaksięgowało w I półroczu PGE. Z kolei za łączny spadek obrotów w dużej mierze odpowiada PKN Orlen ze względu na zniżkującą cenę ropy.
Niewiele dużych firm mile zaskoczyło swoimi rezultatami za III kwartał. Niestety, w 2016 r. lepiej nie będzie. – Spółki energetyczne ucierpią w związku z niższymi cenami energii, wyniki kopalń będą pod presją z powodu niższych cen surowców, natomiast banki mogą już odczuć zmiany regulacyjne przekładające się na gorsze wyniki – mówi Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers.
Spółki finansowe, w tym przede wszystkim banki, odpowiadają za niemal 40 proc. składu WIG30. Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM, również uważa, że 2016 r. dla tej branży zapowiada się fatalnie. – Czeka ją podatek, wzrost obciążeń na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i nie wiadomo co z kredytami we frankach. A i gospodarka może nieco spowolnić – przestrzega. Dodaje, że nieco lepsze perspektywy ma PZU. – Być może znów zarobi na obligacjach, bo nowi członkowie RPP nie będą raczej zwlekać z obniżaniem stóp – mówi.
Natomiast dobrze w przyszłym roku mogą sobie radzić spółki informatyczne i handlowe, które wciąż powinny czerpać korzyści ze wzrostu gospodarczego i zagranicznej ekspansji. – Z tym że ewentualny podatek od handlu jest tutaj pewnym znakiem zapytania dla operatorów większych sklepów – zastrzega Łukasz Bugaj, ekspert z DM BOŚ. Dodaje, że na surowcowej dekoniunkturze korzystają spółki chemiczne i rafinerie i taka sytuacja powinna się utrzymać. – Dobrych wyników oczekiwałbym w przypadku Grupy Azoty (zakładam utrzymanie pozytywnych dla spółki tendencji na rynku surowców) oraz GTC, dzięki prowadzonym projektom zagranicznym i dalszym akwizycjom – mówi z kolei Kamil Hajdamowicz, analityk Biura Maklerskiego Banku BGŻ BNP Paribas. Wskazuje również na CCC. – Pozytywne tendencje w konsumpcji krajowej przy sprzyjającej pogodzie mogą wesprzeć wyniki tej firmy – uważa.
W tym roku wynikami za III kw. rozczarował KGHM. Ze względu na trend spadkowy na rynku miedzi trudno oczekiwać dobrych wyników koncernu w 2016 r. Dużą niewiadomą pozostaje też ewentualnego zniesienie lub ograniczenie podatku od kopalin, co dla KGHM miałoby niebagatelne znaczenie. Wnioskując z wypowiedzi członków nowego rządu, nie należy się spodziewać szybkiej decyzji w tej sprawie.