Reklama
Rozwiń

Firmy nadal uciekają z warszawskiej giełdy

Od początku roku ogłoszono już 23 wezwania, a dziesięć spółek opuściło giełdę. W najbliższych miesiącach ta liczba znacząco wzrośnie.

Aktualizacja: 06.07.2017 22:39 Publikacja: 06.07.2017 22:21

Firmy nadal uciekają z warszawskiej giełdy

Foto: Bloomberg

Szykuje się wezwanie na Paged, trwa na Komputronik, Uniwheels i Polną, a w kilku innych spółkach właśnie odbywa się przymusowy wykup akcji od mniejszościowych akcjonariuszy. Ten exodus wynika z kilku czynników, a tłumaczenie go kiepską koniunkturą byłoby nadużyciem, zważywszy fakt, że tylko w tym roku indeks WIG urósł o ponad 18 proc.

Na wycofanie spółek z giełdy najczęściej decydują się dominujący akcjonariusze. Tłumaczą to wysokimi kosztami, wzrostem obowiązków informacyjnych po wprowadzeniu rozporządzenia MAR, a rekordowo niskie stopy procentowe zapewniają im tanie finansowanie. – Pomimo sporych zwyżek na polskim rynku w ciągu ostatniego roku wyceny spółek nadal pozostają niezbyt wygórowane – zwraca uwagę Seweryn Żołyniak, makler papierów wartościowych ARIA Fund.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Giełda
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
Mniej na sponsoring i cele społeczne. Spółki z WIG20 ograniczają wydatki
Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW
Giełda
Hossa przetrwa, ale zwyżki na GPW wyhamują