Trzy dni temu „Rz" informowała, że opóźniają się największe inwestycje województw (o wartości powyżej 50 mln euro) finansowane z regionalnych programów operacyjnych. Regiony zaplanowały ich 18, z czego cztery mają powstać na Mazowszu. Na żaden z mazowieckich megaprojektów nie podpisano umowy o dotację. Do wczoraj, kiedy to władze regionu podjęły uchwałę o realizacji projektu „Internet dla Mazowsza", co jak tłumaczy Mariusz Frankowski, wicedyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim, oznacza zawarcie umowy o jego dofinansowanie.
Spośród największych inwestycji finansowanych przez województwa z programów regionalnych do tego projektu Bruksela dołoży najwięcej, bo aż 85 proc. z 493 mln zł. Pozostałe 15 proc. to środki województwa. Celem projektu, który ma zrealizować Agencja Rozwoju Mazowsza (ARM), jest zapewnienie dostępu do Internetu wszystkim mieszkańcom regionu. Zakłada on uzupełnienie infrastruktury teleinformatycznej operatorów działających na terenie Mazowsza i likwidację tzw. białych plam w dostępie do sieci. Agencja chce jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wykonawcę i operatora sieci.
– To jeden z najważniejszych projektów realizowanych w naszym województwie – podkreśla Adam Struzik, marszałek mazowiecki. – Nasze działania są zgodne z agendą cyfrową dla Europy. Jest ona strategicznym dokumentem elektronicznej gospodarki, która zakłada, że do końca 2020 r. każdy obywatel Unii Europejskiej powinien mieć dostęp do Internetu na wysokim poziomie – dodaje Marcin Kierwiński, wicemarszałek mazowiecki.
Zdaniem Anny Streżyńskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, najbardziej zaawansowane projekty budowy sieci szerokopasmowych finansowane z pieniędzy unijnych przez regiony to właśnie „Internet dla Mazowsza", budowa sieci w Małopolsce i „Budowa wielkopolskiej sieci szerokopasmowej", choć tylko ten drugi projekt, podobnie jak inwestycja na Mazowszu, należy do największych przedsięwzięć w regionach o wartości powyżej 50 mln euro. Wielkopolska zapłaci za inwestycję 101,82 mln euro, z czego 79,93 mln euro to wkład Brukseli.
Również Lubelskie zapowiada zawarcie umowy na swój megaprojekt. – Umowę o dofinansowanie rozbudowy regionalnego lotniska w Świdniku podpiszemy lada dzień – zapewnia Krzysztof Hetman, marszałek lubelski. Do lotniska w Świdniku Unia dołoży 31 mln euro. Inwestycja pochłonie 125,6 mln euro.