„Innowacyjna gospodarka" to już trzeci krajowy program operacyjny, w którym w ostatnich dniach zaktualizowano listę tzw. indywidualnych projektów kluczowych. To największe i najważniejsze inwestycje, których nie wybiera się w konkursach ze względu na ich strategiczne znaczenie (ich realizacja ma istotnie przyczynić się do przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju). W przypadku „Innowacyjnej gospodarki" zmiany były niewielkie, co wynika z zaawansowania realizacji tego programu. Żadne z ministerstw nie chce już dopisywać nowych inwestycji na listę, a zmiany ograniczyły się do przesunięcia jednego z projektów z listy rezerwowej na podstawową i usunięcia jednego z listy rezerwowej. Usunięto projekt zgłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod nazwą „Budowa Centrum Informacji Gospodarczej". Zdjęto go z listy projektów rezerwowych ze względu na rezygnację beneficjenta. Awansował natomiast (z listy rezerwowej na listę podstawową) projekt zgłoszony przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pod tytułem „Informatyzacja JST z zastosowaniem technologii przetwarzania w chmurze". Było to możliwe ze względu na zakończenie fazy przygotowania inwestycji.
Jak zapewnia resort rozwoju regionalnego poradzono sobie już z problemami związanymi z realizacją wielkich e-projektów, które stanowią pokaźną część listy najważniejszych przedsięwzięć finansowanych z tego programu. W wrześniu ubiegłego roku środki przeznaczone na ich finansowanie Komisja Europejska odblokowała w całości i teraz rozliczanie wydatków związanych z budową e-administracji przebiega bez zakłóceń. Tym bardziej, że wszelkie wydatki obarczone ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości zostały wycofane z dotowanych projektów.
- Monitorujemy terminową realizację projektów i nadzorujemy ich prawidłowe wdrażanie, ale przede wszystkim weryfikujemy ich skuteczność, uzyskane korzyści oraz sposób funkcjonowania udostępnionych już usług publicznych, bo to z punktu widzenia obywateli i przedsiębiorców jest najważniejsze – mówi „Rz" Iwona Wendel. Jak podaje jej resort dzięki e-projektom dofinansowanym z programu w 2012 r. złożono w formie elektronicznej ponad 11 mln deklaracji podatkowych, udostępniono on-line ponad 16 mln ksiąg wieczystych (80 proc. wszystkich), a z usługi wglądu do nich skorzystano ponad 64 mln razy. Ponadto, liczba odpisów KRS pobranych przez Internet przekroczyła milion, a liczba użytkowników korzystających z udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii zasobów infrastruktury przestrzennej 3,6 mln.