Reklama
Rozwiń

Dotacje na innowacje społeczne

Pieniądze z Unii pomogą aktywizować zawodowo, kształcić oraz wspierać usługi opiekuńcze.

Publikacja: 17.08.2015 14:54

Aż 27 proc. Polaków zmieniło w I półroczu 2015 pracę. To najwięcej od ponad czterech lat – wynika z

Aż 27 proc. Polaków zmieniło w I półroczu 2015 pracę. To najwięcej od ponad czterech lat – wynika z badania „Monitor rynku pracy”.

Foto: Bloomberg

Po sporej dawce grantów na innowacje przedsiębiorstw z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przyszedł czas na finansowanie innowacji społecznych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Chodzi o część programu nazwaną „Innowacje społeczne" (działanie 4.1).

Wkrótce (od 1 do 10 września) Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIR) będzie zbierać wnioski na nowe pomysły, które pozwolą na szybsze, tańsze i bardziej wydajne rozwiązywanie problemów w czterech obszarach społecznych. Chodzi o: 1- przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej; 2 - integrację zawodową osób oddalonych od rynku pracy; 3 - kształcenie ustawiczne osób dorosłych oraz 4 - usługi opiekuńcze dla osób zależnych.

- Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dostrzega potencjał w zwiększaniu innowacyjności rozwiązań społecznych i inwestowaniu we współpracę ponadnarodową. Właśnie dlatego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój przygotowaliśmy osobną pulę środków na wspieranie innowacje społecznych, mobilności ponadnarodowej i współpracy ponadnarodowej – mówi „Rzeczpospolitej" Piotr Popa, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Na przedsięwzięcia dotyczące ww. dziedzin MIR oferuje na początek 24 mln zł, po 6 mln zł na obszar. Po pieniądze, w formie dotacji, mogą sięgnąć m.in. firmy, samorządy, uczelnie, szkoły i instytucje rynku pracy.

Jak przekonuje Popa Polska potrzebuje bardziej innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą szybciej, taniej i wydajniej wprowadzać zmiany oraz szerszej współpracy z partnerami zagranicznymi.

- Celem realizowanych w POWER innowacji społecznych będzie wypracowanie i przetestowanie nowych, skuteczniejszych rozwiązań istniejących problemów w obszarze rynku pracy, integracji społecznej, kształcenia przez całe życie, zdrowia oraz modernizacji administracji publicznej. Będą one następnie włączane do polityk krajowych na różnych poziomach – nie tylko w powstających aktach prawnych, ale też np. poprzez wdrażanie nowych modeli czy standardów działania instytucji – tłumaczy rzecznik MIR.

Fundusze europejskie
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Jest zgoda KE na przedłużenie KPO do końca 2026 roku
Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony