Jak zgodnie podkreślają Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Jarosław Bełdowski, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego rewitalizacja dworca kolejowego w Sopocie oraz terenów przydworcowych to pierwsze w Polsce i Europie przedsięwzięcie realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przy wsparciu środków z inicjatywy Jessica.

Umowę o pożyczkę z budżetu tego ostatniego instrumentu  z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który pełni w Sopocie (i pozostałych miastach na prawach powiatu w województwie pomorskim) rolę tzw. funduszu rozwoju obszarów miejskich (FROM) podpisała dziś Bałtycka Grupa Inwestycyjna. Spółka ta będąca inwestorem została wyłoniona przez władze miejskie Sopotu zgodnie z przepisami ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Cel inwestycji to rewitalizacja dworca i terenów go otaczających z przebudową ruchu komunikacyjnego oraz stworzenie nowoczesnej zabudowy stanowiącej wizytówkę miasta. Całkowity koszt projektu to około 100 mln zł. Pożyczka z Jessiki wynosi blisko 42 mln zł.

- Zawarta dzisiaj umowa na finansowanie że środków inicjatywy Jessica budowy dworca PKP w Sopocie powinna być drogowskazem dla miast, jak realizować inwestycje bez obciążania ich budżetu. Angażowanie sektora prywatnego do rozwoju miast, przy ich rosnącym zadłużeniu, jest nieuniknione – mówi Magdalena Zawadzka, manager w firmie doradczej Taxand Polska. Zdaniem ekspertki pełniący rolę FROM na Pomorzu - BGK oraz Agencja Rozwoju Pomorza poprzez doprowadzenie do podpisania umowy udowadniają, że o projektach mieszanych nie tylko można mówić, ale też je finansować ze środków UE, a inwestor wraz z PKP i Sopotem, że można je realizować.

Jest to piąta umowa pożyczkowa z inicjatywy Jessica zawarta na Pomorzu. Z preferencyjnych kredytów z Jessiki jest też finansowane utworzenie Muzeum Emigracji w obiekcie dworca morskiego w Gdyni,  rewitalizacja Starego Browaru w Kościerzynie, rewitalizacja zabytkowego kompleksu budynków na terenie dawnych koszar w Gdańsku oraz nowy basen w Pruszczu Gdańskim. Województwo pomorskie na pożyczki w ramach inicjatywy Jessica przeznaczyło 57 mln euro z regionalnego programu operacyjnego.