Celem inicjatywy Jeremie jest ułatwienie dostępu do kapitału mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w postaci preferencyjnych pożyczek i poręczeń. Pieniądze na nie pochodzą z regionalnych programów operacyjnych siedmiu województw, które zdecydowały się w okresie 2007–2013 na jej realizację. To Wielkopolskie, Dolnośląskie, Łódzkie, Pomorskie, Zachodniopomorskie, Kujawsko-Pomorskie i Mazowieckie.
Województwa wyodrębniły ze swych programów osobne pule na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Udzielają ich pośrednicy finansowi (między innymi fundusze pożyczkowe i poręczeniowe oraz banki) wybrani przez tzw. menedżerów funduszy. Rolę menedżera w sześciu województwach (poza kujawsko-pomorskim) odgrywa Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), a na Kujawach jest to Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy.
Na co pomoc
Pożyczki i poręczenia kierowane są do mikro, małych i średnich firm. Głównie do tych rozpoczynających działalność (start-upy), nieposiadających historii kredytowej oraz zabezpieczeń o wystarczającej wartości, ale też do przedsiębiorstw już działających, które chcą inwestować w swój rozwój. Chodzi m.in. o wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zakup maszyn i urządzeń, budowę instalacji sprzyjających oszczędności surowców i energii oraz informatyzację. W Zachodniopomorskiem sfinansowano np. budowę elektrowni biogazowej, ale też samoobsługową myjnię dla psów. Jedno z łódzkich przedsiębiorstw nabyło maszynę cyfrową do laserowej obróbki zdjęć, a firma ze Świdnicy działająca w zakresie opieki przedszkolnej wyremontowała pomieszczenia przedszkolne i kupiła wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne w celu rozszerzenia i poprawy warunków prowadzonej działalności.
Wielkopolska liderem
Jak wynika z danych zebranych przez resort rozwoju regionalnego do końca lutego br. do małych i średnich firm w formie pożyczek i poręczeń, na które zawarto 8881 umów, trafił już 1 mld zł z inicjatywy Jeremie. Najwięcej pieniędzy trafiło do firm w Wielkopolsce – 443 mln zł, która też przeznaczyła na inicjatywę najwięcej pieniędzy (501,3 mln zł). Umowy pośredników finansowych, w tym m.in. Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Poznańskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych zawarte z przedsiębiorcami stanowią 88 proc. puli, którą Wielkopolska przeznaczyła na unijne pożyczki i poręczenia.
– Naszą regionalną specyfiką jest mocny sektor poręczeniowy. Zdecydowana większość umów to gwarancje na stosunkowo niewielkie kwoty – mówi „Rz" Radosław Krawczykowski, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Drugi lider to Zachodniopomorskie, w którym z firmami zawarto umowy na 70 proc. pieniędzy przeznaczonych przez region na inicjatywę Jeremie, o której dyskutowano wczoraj podczas konferencji „Zachodniopomorski Dzień Instrumentów Inżynierii Finansowej".