Przyznany pod koniec kwietnia, po rekomendacji Komitetu ds. Organizacji pozarządowych ONZ, specjalny status konsultacyjny w Radzie Gospodarczej i Społecznej (Economic and Social Council - ECOSOC) pozwoli Ordo Iuris na skuteczniejsze włączenie się w prace podejmowane przez Radę na każdym etapie ich realizacji.
Przyznanie statusu konsultacyjnego i znalezienie się stosunkowo młodej organizacji wśród podmiotów takich jak European Centre for Law and Justice czy Alliance Defending Freedom pokazuje, że Ordo Iuris w błyskawicznym tempie dołączyło do światowej czołówki organizacji oddziałujących na prace ONZ w zakresie spraw społecznych. Status ten pozwoli istotnie zintensyfikować aktywność Instytutu na forum międzynarodowym – powiedziała Karina Walinowicz, analityk Instytutu Ordo Iuris.
Status konsultacyjny opiera się na Artykule 71 Karty NZ oraz Rezolucji Rady Gospodarczej i Społecznej 1996/31, przyjętej 25 lipca 1996 r. Stosunki konsultacyjne z organizacjami pozarządowymi umożliwiają Radzie lub jej organom poszukiwanie specjalistycznej informacji lub porad organizacji o szczególnych kompetencjach w danej dziedzinie.
Przyznany status gwarantuje Instytutowi możliwość zarówno pełniejszego monitoringu planowanych działań ECOSOC, jak również włączenia się w prace Rady i jej organów poprzez m.in. dostarczanie ekspertyz i analiz oraz pełnienie funkcji doradczej i konsultacyjnej na rzecz państw członkowskich oraz Sekretariatu ONZ. Pozwala także na uczestnictwo w charakterze obserwatora w posiedzeniach Rady oraz opiniowanie jej działalności poprzez wydawanie ustnych i pisemnych oświadczeń. Oprócz funkcji doradczej i opiniującej, możliwy jest również udział Instytutu w implementacji planów akcji, programów i deklaracji przyjętych przez ONZ. Status konsultacyjny umożliwia także współpracę z Sekretariatem Narodów Zjednoczonych, programami, funduszami i agendami ONZ.
Status konsultacyjny to ważny instrument w walce o kluczowe wartości takie jak ochrona życia na każdym etapie jego rozwoju czy ochrona tożsamości małżeństwa, którą na co dzień podejmują prawnicy z Ordo Iuris. Jest to również ważne uzupełnienie naszej formalnej akredytacji przy Parlamencie Europejskim i działania naszego biura w Brukseli. Jednocześnie, status konsultacyjny przy ECOSOC to wymowna ilustracja bezprecedensowej aktywności naszego Instytutu na forum międzynarodowym – powiedziała dr Joanna Banasiuk, wiceprezes Ordo Iuris.