Takie organizacje zyskają nieodpłatny czas antenowy w telewizji i radiu. Po wejściu w życie 12 marca nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3500FD7036A5574628916F21B1747E17?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[/link], która przewiduje darmowe informowanie o pracach trzeciego sektora, niezbędne stało się napisanie odpowiedniego rozporządzenia wykonawczego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowała jego projekt.
– Organizacje pożytku publicznego (OPP) realizują cele wartościowe społecznie i edukacyjnie – mówi Robert Jasiński, dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. – Dziś zdarza się, że przedstawia się je w nie najlepszym świetle, a rzeczywistość jest taka, że 99 proc. ich działań zasługuje na to, by je pokazywać i upowszechniać. Audycje przez nie przygotowane byłyby bardzo pożyteczne, zwłaszcza dla dziennikarzy i mediów. Mogłyby tworzyć kapitał społeczny, którego dziś brakuje w różnych dziedzinach życia.
[srodtytul]20 minut bez opłat[/srodtytul]
Projekt przewiduje, że organizacje pożytku publicznego o zasięgu ogólnokrajowym będą miały do dyspozycji nie mniej niż 20 minut czasu antenowego w ciągu jednego miesiąca w ogólnokrajowej publicznej telewizji i radiu. Te natomiast, które działają na szczeblu lokalnym, uzyskają prawo do przynajmniej 30-minutowych audycji w ciągu miesiąca w programach regionalnych. Do proponowanego czasu zaliczać się będzie wszystkie informacje dotyczące nieodpłatnej działalności organizacji prezentowane w audycjach lub innych przekazach.
– Mogą być z tym kłopoty, gdyż są różne organizacje pożytku publicznego, które stawiają sobie rozmaite cele: religijne, społeczne, charytatywno-opiekuńcze, kulturalne czy oświatowe. [b]Powstaje więc pytanie, kto będzie ustalał priorytety i ostatecznie rozstrzygał o zawartości audycji[/b] – zauważa radca prawny Ireneusz Matusiak, dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej w Kancelarii TGC Corporate Lawyers. Dodaje, że sama zasada przyjęta w projekcie rozporządzenia jest słuszna.