Zdjęcie jest kreacją i wypowiedzią

22. Fotofestiwal w Łodzi to jeden z najważniejszych międzynarodowych przeglądów współczesnej fotografii.

Aktualizacja: 22.06.2023 06:42 Publikacja: 22.06.2023 03:00

Andy Warhol i Jean-Michel Basquiat, zdjęcie Volkera Hinza

Andy Warhol i Jean-Michel Basquiat, zdjęcie Volkera Hinza

Foto: FOTOFESTIWAL/Mat. PRAS.

Hasłem głównej jego części jest „Nadzieja”. Organizatorów zainspirowały słowach amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że nadzieja domaga się działania, a działanie nie jest możliwe bez nadziei.

Prezentowani autorzy zdjęć skupiają się na środowiskowych działaniach, na przykład kolektyw Ritual inhabitual opowiada o buncie Meksykanek, które doprowadziły do wydalenia kartelu narkotykowego z miasta Cherán.

Zbigniew Libera "Księga dżungli"

Zbigniew Libera "Księga dżungli"

Foto: Materiały prasowe

Mocną stroną są wystawy indywidualne. W centrum festiwalowym Art_Inkubator jest retrospektywna wystawa legendarnego niemieckiego fotografa Volkera Hinza (1947–2019). Karierę rozpoczynał w Hamburgu, pracując dla magazynu „Stern”.

Jego zdjęcia publikowało też wiele innych magazynów, m.in. „Life”, „Look”, „New York Magazine”, „Vanity Fair”, „New Yorker”, czy „Paris Match”. Dziś są to ikoniczne kadry – zarówno portrety artystów, muzyków, ludzi filmu i kreatorów mody, jak i reportażowe serie „Nocne życie Nowego Jorku”, „Hollywood”, „Waszyngton”, Meksyk”.

Wystawa w Łodzi „Area. Sztuka na parkiecie. Warhol, Basquiat i S-ka” pokazuje zdjęcia Volkera Hinza, które robił w nowojorskim nocnym klubie „Area” w latach 1883–1987. Było to miejsce odwiedzane przez gwiazdy sceny artystycznej, m.in. Andy’ego Warhola, Jeana-Michela Basquiata, Keitha Harringa, Madonnę, Grace Jones. Ich wizerunki w ruchu to znakomite portrety, które przywołują klimaty tamtych spotkań.

Czytaj więcej

Fotofestiwal w Łodzi: Wspólnoty XXI wieku

Imprezy w „Area” miały zmienne hasła – „Jedzenie”, „Moda”, „Surrealizm”, a bywalcy przychodzili w strojach nawiązujących do nich. Artyści realizowali też eksperymentalne instalacje i performance, jedna ze sfotografowanych w 1985 roku przez Volkera Hinza takich instalacji nawiązuje do „Narodzin Wenus” Botticellego. Modelka siedzi na ogromnej muszli i czyta współczesne czasopisma.

Artyści, spotykający się w „Area”, przyznawali, że atmosfera w klubie miała wpływ na ich artystyczne poszukiwania. Wspólne zdjęcie Warhola i Basquiata przypomina, że był to czas ich intensywnej współpracy.

Wystawy Fotofestiwalu odbywają się w całym mieście. Koniecznie trzeba odwiedzić Galerię Wschodnią, gdzie Zbigniew Libera przygotował pokaz „Achajowie, chłopcy, polskie złoto i sytuacjoniści”. Jego fotografie są inscenizowane, a przecież odnoszą się do zbiorowych emocji związanych ze współczesnymi wydarzeniami, jak i zakorzenionymi w przeszłości. Jedno ze zdjęć zatytułowane „Księga dżungli” kojarzy się z przygodową klasyką Kiplinga, ale jest też wypowiedzią na temat militaryzacji współczesnego świata i toczących się wojen, wciągających coraz młodsze generacje.

Nie można też pominąć wystawy Chrisa Niedenthala w Muzeum Miasta Łodzi – opowieść o współczesnej Polsce i Polakach, o przemianach i społecznych protestach kilku ostatnich dekad.

Fotofestiwal trwa do 25 czerwca.

Fotografia
Fotograficzne kreacje, czyli Zdzisław Beksiński mało znany
Fotografia
Wielka monografia Zygmunta Rytki, wybitnego neoawangardowego fotografa
Fotografia
Ręczne dzieło Zofii Rydet, artystki z listy UNESCO
Fotografia
Stanisław Tym od kulis. Wystawa w Teatrze Polskim w Szczecinie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fotografia
PRL w obiektywie Janusza Chlasty: Gniezno, Gierek i Czujkow, który zdobył Berlin
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne