Zrównoważone finanse są ważnym filarem Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. W ramach realizacji SRRK przy Ministerstwie Finansów powołano dedykowaną grupę roboczą złożoną z uczestników polskiego rynku.
– Chcemy, aby na jej kanwie powstała polska Platforma Zrównoważonych Finansów, na wzór i jako krajowe dopełnienie EU Sustainable Finance Platform. Liczymy, że przyczyni się to do spójnej implementacji przepisów dotyczących np. taksonomii, ale pozwoli także wykorzystać ten nowy trend do rozwoju i zwiększania konkurencyjności polskiego rynku – mówi „Rzeczpospolitej" Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Dodaje, że w naszym kraju mamy ogromny potencjał do rozwoju rynku zielonych i zrównoważonych obligacji. Wskazuje m.in. na opublikowany na zlecenie MF raport „Perspektywy rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce".
Kolejnym ważnym aspektem jest transparentność spółek i instytucji finansowych, zwłaszcza w kwestiach klimatycznych i społecznych.
– Dziś uczestnicy naszego rynku nie są przygotowani na nowe wymogi raportowania, które wejdą w życie wraz z pakietem sprawozdawczości CSRD. Dlatego w 2022 r. planujemy zintensyfikować działania edukacyjne i promocyjne w tym obszarze. I znów, dane niefinansowe to nie tylko kwestia compliance – podkreśla Katarzyna Szwarc. Dodaje, że dzięki nim będzie mógł np. powstać pierwszy polski indeks niskoemisyjności – jako podstawa dla zeroemisyjnych funduszy inwestycyjnych.
– Plan na bieżący rok to również rozbudowanie naszej Strategii tak, aby nadążać za bieżącymi trendami związanymi ze zrównoważonymi finansami – podsumowuje Szwarc.