- Visa Europe bierze czynny udział w prowadzonych pod egidą Narodowego Banku Polskiego działaniach zmierzających do wypracowania rozwiązania, które zadowoli wszystkie strony reprezentowane w Zespole Roboczym i które – w ostatecznym rachunku – przyczyni się do szybszego rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce – napisano w wydanym oświadczeniu.
Dodano, że jeśli rezultaty prac będą zadowalające dla wszystkich stron i zostaną poparte zgodą banków członkowskich Visa Europe w Polsce – wtedy, nie będzie powodu, by nie obniżyć poziomu opłaty interchange w Polsce.
Jednak by tak się stało musi być spełnionych kilka warunków. Jednym z nich jest podjęcie stosownej decyzji przez Komitet Decyzyjny Visa Polska (w którym większość głosów mają polskie banki), oraz podobne – czyli zgodne z rekomendacjami zespołu roboczego – podejście ze strony organizacji MasterCard.
- Jak bowiem wskazuje doświadczenie z innych krajów, jeżeli obniżki dokonuje tylko jeden system płatniczy, nie przekłada się to automatycznie na obniżkę opłat ponoszonych przez detalistów, a tym samym nie następuje rozwój sieci akceptacji ani płatności bezgotówkowych – napisano w komunikacie wydanym przez Visa Europe.
Podkreślono jednocześnie, że postawa Visa Europe jest diametralnie różna od przyjętej przez organizację MasterCard – której programy, takie jak Innovation for Poland (I4P) nakładają dodatkowe opłaty na agentów rozliczeniowych; której karty typu World zostały obarczone jeszcze wyższą opłatą interchange – i która wycofała się z prac Zespołu Roboczego przy NBP.