Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, która co trzy miesiące ogłasza listę ratingów dla kilkudziesięciu krajów, w styczniu zdecydowała się na zmiany w przypadku tylko pięciu krajów. Trzem – Hiszpanii, Węgrom i Włochom – obniżono oceny. Równocześnie KUKE podniosła ratingi dla Brazylii i Chorwacji.
– Przełom roku 2011 i 2012 oceniamy jako raczej spokojny – mówi Zygmunt Kostkiewicz, prezes KUKE. – Skala wprowadzonych zmian nie była duża, każdorazowo wystarczył jeden poziom. Jest to też konsekwencja faktu, iż w przypadku kilku krajów, których ratingi w ostatnim czasie były mocno obniżane, opinia korporacji już wcześniej była zdecydowanie słabsza.
Niedawno agencja Standard & Poor's zdecydowała się na obniżenie ocen wiarygodności kredytowej dla dziewięciu krajów strefy euro.
Według KUKE w najbliższym czasie czynnikiem wpływającym na sytuację finansową podmiotów gospodarczych będzie kondycja sektora bankowego. Konieczność poprawy współczynnika wypłacalności, a w związku z tym ograniczenia dostępu do kredytów, powoduje wzrost ryzyka nieterminowego regulowania płatności wobec polskich eksporterów.
Problemy sektora bankowego to jeden z powodów, dla których KUKE zdecydowała się na obniżenie ratingu Włoch i Hiszpanii. W przypadku Węgier wskazano „spadek oceny wiarygodności politycznej, szczególnie pod kątem polityki rządu i jakości administracji publicznej, a także spadek sentymentu inwestorów".