Z danych tych wynika, że chociaż wzrosły wszystkie wskaźniki rentowności , to jednak w porównaniu z 2010 roku nieznacznie zmniejszył się w ogólnej liczbie badanych podmiotów udział jednostek rentownych (wykazujących wskaźnik rentowności obrotu netto równy lub większy od 0,0) z 78,6 proc. do 78,3 proc. oraz ich udział w przychodach z całokształtu działalności (z 87,6 proc. do 86,2 proc.).
Poprawę rentowności obrotu netto odnotowano w górnictwie i wydobywaniu, wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, transporcie i gospodarce magazynowej, administrowaniu i działalności wspierającej oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Największe pogorszenie rentowności obrotu netto odnotowano w budownictwie.
GUS podał także, że wzrosła relacja zobowiązań do należności (z tytułu dostaw i usług) i wyniosła 101,2 proc ( przy 98,1 proc. w 2010 roku). Wartość zobowiązań z tytułu dostaw i usług wyższą od wartości należności z tego tytułu odnotowano w handlu, naprawie pojazdów samochodowych, budownictwie, działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, zakwaterowaniu i gastronomi oraz obsłudze rynku nieruchomości.
badanych przedsiębiorstw na koniec grudnia 2011 r. wyniosła
Ponad 739 mld zł wyniosła wartość aktywów obrotowych. To o 11,4 proc. więcej niż przed rokiem. Jak podaje GUS wartość zapasów wzrosła o 16,8 proc., należności krótkoterminowych o 9,3 proc,, inwestycji krótkoterminowych o 6,8 proc. oraz krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych o 42,6 proc.