Nieco wolniejsze PKB w I kwartale

Prognozy dotyczące wzrostu PKB w I kwartale wynoszą od 3 do 4 procent

Publikacja: 27.04.2012 03:22

Średnia prognoz

Średnia prognoz

Foto: Rzeczpospolita

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, jest optymistką i uważa, że w I kw. wzrost gospodarczy może wynieść 4 proc. Jej zdaniem świadczyć o tym może fakt, że nie spada konsumpcja.

Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE, zwraca uwagę, że oprócz danych makro ważne jest, jak zachowywały się firmy. – Pytanie, kiedy wystawiały faktury oraz jak traktowały zapasy – tłumaczy. Termin fakturowania robót może spowodować przesunięcia szczytu nakładów na środki trwałe pomiędzy kwartały pierwszy i drugi. A przygotowanie do ewentualnego spowolnienia widoczne będzie we wpływie zmian stanu zapasów.

Jeśli firmy bardzo bały się spowolnienia, to szybko zmniejszały zapasy surowców, półproduktów i towarów gotowych. To zaś wyraźnie pogorszyłoby tempo wzrostu PKB (było to już widoczne w wynikach IV kw. 2011r.). Jeśli obawy były niezbyt duże, wpływ ten był jedynie minimalny. Całość wpływu tego zjawiska na PKB powinna prezentować się minimalnie gorzej (inwestycje lepiej, zapasy gorzej) niż w IV kw. 2011 r.

Zdaniem Soroczyńskiego saldo wymiany z zagranicą powinno być nieco lepsze niż w IV kw.,  zwłaszcza jeśli firmy silnie redukowały zapasy, bo to zbija import.  Przewiduje on tylko nieco niższą dynamikę PKB w I kwartale (3,8 proc. – 3,9 proc.).

Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku, uważa, że dane za I kwartał, które do tej pory opublikował GUS, wskazują na spadek dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce do ok.

3,5 proc. Według niego spowolnienie najbardziej może być odczuwalne dla firm zajmujących się przetwórstwem przemysłowym oraz górnictwem. – Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w spadku wkładu eksportu do dynamiki PKB – ocenia. Ekonomista zaznacza, że nieznaczne przyspieszenie odnotowano w handlu (tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych zwiększyło się z 6,9 proc. r./r. do 8,4 proc.). Najprawdopodobniej oznacza to niewielki wzrost realnej dynamiki konsumpcji, z 2,0 do 2,2 proc. r./r. w I kw. – Ale nie zapowiada to kolejnych zwyżek, te w poprzednim kwartale wynikają przede wszystkim z efektów statystycznych – dodaje Czerniak.

Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK, dodaje: – Wciąż nie wiemy, jaki będzie wpływ Euro 2012 na wzrost gospodarczy w II kwartale. Spodziewa się wyraźnego spowolnienia wzrostu PKB w drugiej połowie roku, do 2,5 proc.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje