Pomimo prognozowanego spowolnienia gospodarczego analitycy Raiffeisena pozostają optymistami, co do przyszłości naszego kraju. Wskazują, że podczas gdy Produkt Krajowy Brutto (PKB) strefy euro w 2012 r. zmniejszy się o 0,5 proc., polska gospodarka ma szansę rozwijać się w tempie 2,5 proc. zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. Dodatkowo zauważają, że oprócz Niemiec, Polska jest jednym z niewielu dużych europejskich krajów, który ma stosunkowo płynny rynek długu. Stosunek długu publicznego do PKB osiąga wartość maksymalną i można spodziewać się spadku tego zadłużenia w najbliższych latach, co przemawia na korzyść Polski. W ich ocenie takie dane sprawiają, że nasz kraj utrzyma swój status regionalnej „bezpiecznej przystani" w najbliższych latach.

- Polska wyprzedza inne kraje również pod względem stanu finansów publicznych - powiedziała cytowana komunikacie główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska, Marta Petka-Zagajewska. - (...) Polska zyskała status 'bezpiecznej przystani' w Europie Środkowo-Wschodniej, a do pewnego stopnia także na szerszą skalę europejską - powiedziała Petka-Zagajewska.

Z taką oceną zgadza się także szef działu analiz RCB, Stefan Maxian. W swojej wypowiedzi dla agencji Reutera zauważa, że „wielu inwestorów wkłada Polskę do innego koszyka niż pozostałe gospodarki wschodzące, czy kraje regionu". Jego zdaniem, mimo iż spowolnienie dotknie także polską gospodarkę, to jej relatywnie silne fundamenty sprawiają, że stwarza atrakcyjne możliwości inwestycyjne.

- Nie ma obaw o sytuację fiskalną Polski tak jak to ma miejsce w przypadku Hiszpanii, czy Grecji - powiedział Maxian. - Polska wygląda bardzo interesująco. Silne fundamenty będą wspierać polską walutę, a rządowe obligacje będą nadal atrakcyjne. Polski rynek akcji, co prawda, już dużo z tych pozytywów dyskontuje, ale jest kilka ciekawych spółek - dodał.

Wśród najlepiej rokujących firm notowanych na warszawskiej giełdzie analitycy Raiffeisena wymieniają: Eurocash, Cyfrowy Polsat, Netię, Ciech, PGE Polską Grupę Energetyczną, KGHM Polską Miedź, LPP i Synthos.