Rosną obroty faktorów

O 11 proc, do 52,1 mld zł wzrosły obroty faktoringowe banków i wyspecjalizowanych firm – wynika z danych zebranych przez „Rz” i Polskiego Związku Faktorów

Publikacja: 09.07.2013 19:23

Rosną obroty faktorów

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak Mateusz Pawlak

Dane dotyczą 29 instytucji finansowych i pokazują, że dynamika wzrostu branży nie spada w tym roku, a nawet lekko rośnie w porównaniu z I kwartałem tego roku.

- Wzrost obrotów, choć nie tak dynamiczny jak w poprzednich latach, nie jest zaskoczeniem. Od kilku lat obserwujemy intensywny rozwój rynku faktoringowego w Polsce. W 2012 roku łączne obroty wszystkich polskich firm faktoringowych przekroczyły, po raz pierwszy w historii, wartość 100 mld złotych, podczas gdy 10 lat temu wynosiły zaledwie 6,6 mld. Żadna inna branża finansowa nie rozwijała się w takim tempie w ciągu ostatnich 10 lat – wskazuje Andrzej Żbikowski, prezes ING Commercial Finance Polska.

Niższa dynamika rynku niż w poprzednich latach wynika w dużej mierze ze zmniejszonej liczby inwestycji w gospodarce odczuwalnej zarówno dla firm budowlanych, jak i dla faktorów, których wyniki silnie uzależnione są od przychodów tej grupy klientów.

Według Żbikowskiego kryzys przyczynił się do spadku popytu, a zatem firmy szukając alternatywy dla słabszego popytu wewnętrznego, eksportują towary zagranicę, tym samym widać coraz większy udział faktoringu międzynarodowego w obrocie.

- Rosnąca liczba otrzymywanych wniosków świadczy o coraz większym zainteresowaniu usługami faktoringu wśród klientów. Zdecydowanie większym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Dotyczy to zwłaszcza drugiej połowy drugiego kwartału tego roku, kiedy odnotowaliśmy dużo zapytań od firm, które po raz pierwszy decydowały się na ten produkt – podkreśla Anna Zając, dyrektor Departamentu Produktów Bankowości Korporacyjnej w Alior Banku.

Większość firm faktoringowych oraz banków może pochwalić się wzrostem wartości wykupionych wierzytelności. Największymi obrotami faktoringowymi może pochwalić w dalszym ciągu Raiffeisen Bank (7,3 mld zł), a za nim Pekao Faktoring (6,7 mld zł) oraz ING Commercial Finance (5,6 mld zł).

Zdaniem Anny Zając ten rok branża faktoringowa zamknie wzrostem na poziomie ok. 15 proc. - Choć faktoring lubi zaskakiwać i możliwy jest przyrost nawet o 20 proc., tak jak to wystąpiło w latach 2011/ 2012 – mówi Zając.

W opinii Sebastiana Grabka, dyrektora ds. faktoringu w HSBC Bank Polska,l druga część roku powinna być lepsza dla branży niż pierwsza, z uwagi na widoczne od maja pewne oznaki poprawy koniunktury w gospodarce i w wynikach sprzedażowych firm korzystających z faktoringu.

- Potwierdzają to również najnowsze odczyty wskaźnika PMI, który wzrósł drugi raz z kolei i osiągnął najwyższy poziom od roku. W pierwszej kolejności na poprawie nastrojów nie tylko w Polsce, ale również w Europie skorzystają eksporterzy, którym sprzyja również osłabienie złotego. Mimo tych pozytywnych sygnałów podtrzymujemy nasze prognozy wzrost rynku faktoringowego w tym roku na poziomie 10-15 – mówi Grabek.

Andrzej Żbikowski podkreśla, że w Polsce obroty faktoringu stanowią 6,5 proc. PKB, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 9,5 proc. Co ważne, z roku na roku widać coraz większe zainteresowanie faktoringiem wśród przedsiębiorców, którzy w końcu zaczęli postrzegać go jako outsourcing zarządzania należnościami firmy.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje