"W ocenie Biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP zarówno wykładnia gramatyczna (językowo-logiczna) cytowanych przepisów, jak i wykładnia funkcjonalna prowadzą do wniosku, że ustrojodawca przyjął koncepcję indywidualnej kadencji poszczególnych członków RPP, a nie Rady jako całości, oraz że powołanie każdego członka następuje na okres sześciu lat" - informuje PAP Kancelaria Prezydenta.
"Za taką wykładnią opowiedział się również Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 24 listopada 2003 r. Sygn. K 26/03 stwierdzając, że przepis art. 227 ust. 5 Konstytucji statuuje 6-letnią kadencję indywidualną poszczególnych osób wchodzących w skład RPP" - dodają przedstawiciele Biura.
Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o NBP kadencja członka Rady wynosi 6 lat, a funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję.
Kadencje członków RPP reguluje też art. 227 ust. 5 Konstytucji: "W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzą Prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący oraz osoby wyróżniające się wiedzą z zakresu finansów, powoływane na 6 lat, w równej liczbie przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejm i Senat".
Na początku października prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka Rady w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji.