– Faktycznie pojawiały się głosy na różnych szczeblach, co powinniśmy zrobić, ale przygotowując decyzję, brałam pod uwagę tylko przesłanki merytoryczne. Dlatego decyzja jest negatywna. Ale po naprawdę bardzo gruntownej analizie dokumentów, także uzupełnianych przez PGE, po prostu nie mogła być inna – mówiła wtedy w wywiadzie dla „Rz". Jej argumenty podzielił też sąd, utrzymując decyzję.
Kolejne starcie nastąpiło przy okazji planowanych zmian w systemie zbiórki i wywozu odpadów komunalnych. Ministerstwo Środowiska chciało, by to gmina przejęła obowiązek wyboru firm do tych zadań dla mieszkańców i spółdzielni. UOKiK krytykował projekt: to krok wstecz, ograniczenie konkurencji i potencjalne ryzyko wzrostu cen. Gdy reforma weszła w życie w lipcu 2013 r., mieszkańcy wielu miast przekonali się na własnej skórze, iż projekt nie wypalił. Warszawiacy czują to do dziś – system obowiązuje tylko częściowo.
A pod koniec 2013 r. resort finansów próbował nakłonić UOKiK do zatrzymania kampanii „Zostaję w OFE", którą przygotowała Konfederacja Lewiatan we współpracy z Powszechnymi Towarzystwami Emerytalnymi. Interwencja się nie powiodła i została opisana przez media, co w kręgach rządowych zostało odebrane negatywnie.
W tle toczyła się także batalia o nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów – tę na cel wzięły zwłaszcza organizacje pracodawców, uznając, iż nowe zasady są dla firm niebezpieczne. Żądają też skrócenia postępowań koncentracyjnych i wycofania się z pomysłu, by za nielegalne porozumienia karana była nie tylko firma, ale i zarząd.
– Liczymy, że nowy prezes skończy z polityką jeszcze większej restrykcyjności wobec przedsiębiorców, która wcale nie oznaczała korzyści dla konsumentów. Mamy także nadzieję, że nie będzie nadużywał i próbował rozszerzać zakresu swojej i tak już znacznej uznaniowości decyzyjnej – mówi Jacek Brzozowski, doradca prezydenta Pracodawców RP.
Żelazna dama
Prezes Krasnodębska-Tomkiel z UOKiK związana jest od 1998 r. 21 czerwca 2007 r. została wiceprezesem i nadzorowała Departament Ochrony Konkurencji, Departament Prawny i Orzecznictwa Europejskiego oraz Departament Nadzoru Rynku. Premier powołał ją na prezesa 4 czerwca 2008 r.