Przedstawiciele rosyjskich władz oraz oligarchowie przygotowują się na zachodnie sankcje przeciwko Rosji, podobne do tych, jakimi obłożono wcześniej Iran – donosi agencja Bloomberga, powołując się na swoich informatorów z rosyjskich kręgów władzy. Scenariusz irański oznaczałby m.in. zamrożenie zagranicznych kont koncernów państwowych oraz osób objętych sankcjami, wyłączenie rosyjskich banków ze światowego systemu transakcji międzybankowych, odmowę kredytowania rosyjskich instytucji i firm przez zagraniczne banki, ograniczenie inwestycji z krajów UE i USA w Rosji oraz restrykcje wizowe.
Obawy przed zamrożeniem
Przygotowując się do takiego scenariusza, rosyjskie firmy, według doniesień „Financial Timesa", wycofują już miliardy dolarów ulokowane w zachodnich bankach. Chcą w ten sposób uchronić środki przed ewentualnym zamrożeniem. Wśród wielkich spółek, które dokonują transferów aktywów, znalazły się m.in. koncern paliwowy Łukoil oraz Sbierbank i VTB, czyli największe banki w Rosji. VTB odwołał zaplanowany na kwiecień szczyt z amerykańskimi inwestorami.
Część oligarchów już od dłuższego czasu przygotowywała się na zawirowania geopolityczne. Według izraelskiego serwisu Debka (mającego zazwyczaj dobre źródła w służbach wywiadowczych) niektórzy oligarchowie związani z Putinem oraz wysokiej rangi kremlowscy urzędnicy już dwa miesiące temu zaczęli przerzucać swoje aktywa z Europy na Daleki Wschód. To sugeruje, że Putin mógł zdecydować o konfrontacji nawet jeszcze przed ucieczką Wiktora Janukowycza z Ukrainy.
Tymczasem między 5 a 12 marca banki centralne na świecie sprzedały amerykańskie obligacje państwowe na rekordową kwotę 104 mld dol. Zmniejszyło to wielkość zdeponowanych przez nie w Fed papierów do 2,86 bln dol. Wielu analityków jest zdania, że głównym sprzedającym był Bank Rosji. – Rosja to najbardziej prawdopodobny „podejrzany". Jeżeli tak rzeczywiście się stało, to Bank Rosji musiał przelać środki do innego banku poza granicami USA – ocenia Marc Chandler, strateg walutowy Brothers Harriman.
Bank Rosji nie komentuje tych doniesień. Anna Granik z biura prasowego przypomniała agencji Prime, że bank opublikuje dane o zarządzaniu aktywami walutowymi nie wcześniej niż za sześć miesięcy; jest to uzasadnione wysokim wyczuleniem rynków finansowych na działania głównych graczy, w tym Banku Rosji.