MF: łatwiej o zwrot VAT

Tak przynajmniej przekonuje wiceminister finansów Jacek Kapica. Wczoraj obwieścił, że zmieni się praktyka skarbówki w tym zakresie.

Publikacja: 11.04.2014 08:20

Zwroty rosną, wpływy już nie

Zwroty rosną, wpływy już nie

Foto: Rzeczpospolita

– Urzędy skarbowe w całym kraju otrzymają rekomendację Ministerstwa Finansów do zwrotu VAT bez zwłoki i przyjęcia praktyki przedłużania zwrotu tylko kwoty budzącej wątpliwości – poinformował Jacek Kapica.

Wyjaśniał, że obecnie urzędy skarbowe, dokonując weryfikacji zasadności zwrotu VAT,  zatrzymują  całą kwotę objętą wnioskiem, mimo że czynności sprawdzające dotyczą tylko jej części.  Rekomendacja MF ma na celu zminimalizowanie okresu oczekiwania na zwrot podatku w tej części, która nie budzi żadnych wątpliwości. – Taka praktyka ograniczy również po stronie budżetu państwa koszty odsetek wynikających z przedłużania zwrotu VAT podatnikom – podkreśla Kapica.

Stanowisko resortu nie zmienia obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wynika  wyłącznie z ich interpretacji.

Realizacja zapowiedzi ministra bardzo pomogłaby przedsiębiorcom. Jak pisaliśmy we wczorajszym tekście o działaniach kontroli skarbowej, coraz częściej zdarza się, że fiskus wstrzymuje zwrot całego VAT, o jaki ubiega się  dana firma, do czasu zakończenia kontroli. Problem polega na tym, że kontrola może trwać nawet kilka miesięcy. Bez pieniędzy zatrzymanych na kontach fiskusa firma może zacząć tracić płynność i być zmuszona do ograniczenia działalności. Zdarza się, że upada.

Eksperci Business Centre Club zwracają uwagę, że przewlekłe kontrole i odmowy zwrotu VAT zdarzają się coraz częściej. – W ostatnim czasie wielu przedsiębiorców boryka się z problemem opóźniania bądź odmowy zwrotu VAT przez organy podatkowe. Często też wydają one decyzje wymiarowe, żądając zwrotu wcześniej odliczonego podatku.

To m.in. efekt rosnącej przestępczości podatkowej. Im więcej karuzel podatkowych, łańcuszków firm słupów tworzonych dla wyłudzenia podatku itp., tym większe zastrzeżenia podatkowych śledczych co do zwrotu VAT.

Nie zmienia to faktu, że fiskus oddaje firmom miliardy złotych. W 2013 r. było to aż 79,1 mld zł, a w 2012 r. – 75,3 mld zł. MF podkreśla, że zwroty wypłacane są co do zasady w terminach ustawowych lub wcześniej. Nie można jednak zapominać, że podczas kontroli terminy, których musi się trzymać fiskus, znacznie się wydłużają

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje