Najwięcej nowych projektów negocjowanych jest z firmami amerykańskimi. PAIIZ ma obecnie 40 takich projektów, których łączna wartość wynosi 543,65 mln euro. Dzięki tym inwestycjom w przyszłości mogłoby powstać 6405 nowych miejsc pracy.
Na drugim miejscu plasują się inwestorzy niemieccy: 29 projektów o wartości 530,65 mln euro może stworzyć 7112 miejsca pracy. Z Wielkiej Brytanii obecnie negocjowanych jest 10 przedsięwzięć inwestycyjnych. Ich łączna wartość wynosi 8,55 mln euro, a liczba planowanych miejsc pracy przekracza 1,4 tys. Na kolejnych miejscach znajdują się inwestorzy z Francji i Japonii (po 9 projektów) oraz Chin, Indii, Szwecji i Korei Południowej (po 6 projektów).
Najpopularniejszym sektorem wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestorów jest branża nowoczesnych usług biznesowych BPO (33 projekty, o łącznej wartości 23,75 mln euro, 8834 miejsc pracy). Na kolejnym miejscu jest sektor motoryzacyjny (30 projektów inwestycyjnych, o łącznej wartości 1344,25 mln euro, 8879 miejsc pracy) oraz badawczo-rozwojowy (19,5 mln euro). Ten ostatni stał się jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin w polskiej gospodarce, a według ekspertów, jej znacznie będzie szybko rosło. – To daje tysiąc nowych miejsc pracy, a inwestycje w sektorze badań i rozwoju w Polsce są na bardzo wysokim miejscu rankingu inwestycji zagranicznych – podkreśla prezes PAIIZ, Sławomir Majman. Jego zdaniem, najważniejszymi atutami sektora są dobrze wykształceni i kreatywni pracownicy, nowoczesna infrastruktura badawczo-rozwojowa, a także szansa na skorzystanie z funduszy unijnych o wartości 8,6 mld euro na działalność naukową.
Na kolejnych miejscach znalazły się branże: lotnicza (10 projektów) oraz elektroniczna i przemysł drzewny (po 8 projektów).
Od początku roku Agencja sfinalizowała negocjacje w sprawie 18 inwestycji, która łączna wartość wynosi 1544,44 mln euro. Dzięki nim w przyszłości mają powstać 4933 miejsca pracy.