- Decyzje te dotyczą wielu sektorów, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa UE dla dobra obywateli i z korzyścią dla przedsiębiorstw – czytamy w komunikacie KE.
Komisja przyjęła 140 decyzji, w tym 39 uzasadnionych opinii i 11 decyzji o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pięć decyzji dotyczy Polski. W jednym przypadku KE kieruje do Trybunału sprawę przeciwko Polsce za luki w przepisach dotyczących wycofywania pojazdów z eksploatacji. Ponadto KE zwraca się do Polski z 4 oficjalnymi wnioskami o wprowadzenie w życie unijnych przepisów w zakresie: wymogów ostrożnościowych dla banków i firm inwestycyjnych, unijnego kodeksu wizowego, przepisów w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz przepisów w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych.
Sprawy skierowane do Trybunału Sprawiedliwości dotyczą luki w przepisach dotyczących wycofywania pojazdów z eksploatacji. Chodzi o niewłaściwe wdrożenie unijnych przepisów w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Komisja ma wątpliwości co do prawidłowego wdrożenia przez Polskę wymaganego systemu odzysku i recyklingu.
Dyrektywa w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji ma na celu zapewnienie demontażu i recyklingu pojazdów w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Dyrektywa ustanawia przejrzyste cele ilościowe w zakresie ponownego użycia, recyklingu i odzysku pojazdów i ich części, zmuszając producentów do produkcji nowych pojazdów z uwzględnieniem potencjalnego recyklingu. W 2009 r., stwierdziwszy pewne niedociągnięcia w ustawodawstwie polskim w tej dziedzinie, Komisja wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Wiele zagadnień zostało następnie uregulowanych, jednak w 2012 r. wydano uzasadnioną opinię dotyczącą wciąż nierozwiązanych problemów.
Kolejna sprawa dotyczy wymogów ostrożnościowych dla banków i firm inwestycyjnych. W Tej sprawie KE wystąpiła do Cypru, Litwy, Polski, Portugalii, Słowenii i Włoch z wezwaniem do pełnego wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniającej dyrektywę 2002/87/WE i uchylającej dyrektywy 2006/48/WE i 2006/49/WE.