Według prognozy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE, zagraniczna sprzedaż polskich towarów wyniosła 14,2 mld euro, co jest wynikiem lepszym od sierpniowego o 22,7 proc. Jednocześnie to o 5 proc. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku. Liczony w złotych eksport wyniósł 59,4 mld tj. o 22,6 proc. więcej niż w sierpniu i równocześnie o 3,9 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami.
Wrześniowa zwyżka eksportu nie powinna zaskakiwać. Jeśli latem aktywność przemysłu zwykle osłabia się m.in. z powodu przeglądów linii technologicznych i prac konserwacyjnych, to wrzesień jest miesiącem powrotu do normalności. Jest on także miesiącem, w którym zwiększają się dostawy na sezon zimowy. KUKE zwraca jednak uwagę, że w tym roku letni spadek aktywności firm był większy niż zazwyczaj. Częściowo był to efekt dalszego osłabiania koniunktury, ale także większego niż w poprzednich latach wykorzystania urlopów. - Z kolei wrześniowe dane o wynikach przemysłu i handlu hurtowego zdają się przemawiać za silniejszym niż zwykle powakacyjnym odrodzeniu eksportu – podkreśla KUKE.
Źle wygląda sytuacja w eksporcie na Wschód. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszych ośmiu miesiącach roku spadek eksportu do krajów Europy Środkowej i Wschodniej sięgnął 15,9 proc.. W przypadku Rosji spadek oszacowano na 12,3 proc. natomiast w przypadku Ukrainy na 28,6 proc. Powodem tak dużego spadku są z jednej strony sankcje, ale przede wszystkim spłycenie popytu wewnętrznego na rosyjskim i ukraińskim rynku spowodowane konfliktem pomiędzy obydwoma krajami.
Strat na tych rynkach nie uda się zrekompensować ani w eksporcie do państw UE ani też większym eksportem na Białoruś i do Kazachstanu, gdzie rośnie popyt na polskie towary. Oba te rynki obarczone są jednak dużym ryzykiem. Co prawda w przypadku Białorusi z początkiem listopada znacząco (o ok. 24 proc.) zmalały koszty ubezpieczeń eksportowych - chodzi o transakcje realizowane z odroczonym terminem płatności – to jednak w ostatnim czasie sprzedaż polskich towarów w obu tych krajach miała tendencje spadkową.
KUKE szacuje, że w okresie wrzesień-listopad 2014 roku eksport okaże się większy niż przed rokiem o 4,9 proc. Z kolei wartość eksportu za cały rok ma sięgać 157,7 mld euro, co będzie wynikiem o 6 proc. lepszym niż w roku 2013.