Zaciskanie pasa w Rosji

Rosjanie mogą dziś przeczytać, co proponuje Kreml, by pomóc gospodarce pokonać kryzys. Wydatki spadną na wszystko oprócz wojska, rolnictwa i emerytów.

Publikacja: 28.01.2015 10:07

Rosjanie mogą dziś przeczytać, co proponuje Kreml, by pomóc gospodarce pokonać kryzys. Wydatki spadn

Rosjanie mogą dziś przeczytać, co proponuje Kreml, by pomóc gospodarce pokonać kryzys. Wydatki spadną na wszystko oprócz wojska, rolnictwa i emerytów.

Foto: Bloomberg

Na stronach rządowych opublikowano dziś plan antykryzysowy. We wszystkich działach budżetu redukcja wydatków wyniesie 10 proc. Jedynym wyjątkiem są wydatki wojskowe oraz na rolnictwo. Producenci żywności znaleźli się pod państwowym kloszem po wprowadzeniu w sierpniu 2014 r. zakazu eksportu zachodniej żywności, która wypełniała rosyjskie sklepy w ponad 60 proc.

Nie będzie też redukcji w wydatkach na międzynarodowe zobowiązania, co oznacza, że Rosja nie zaprzestanie spłacania swoich zobowiązań. Kreml zapewnia też, że będzie wykonywał wszystkie zobowiązania socjalne.

W jakie sposób redukując wydatki znajdzie na to pieniądze? Odłożone zostanie wykonanie nowych projektów; ucięte zostaną wydatki na administrację państwową czyli najbardziej dotąd dopieszczaną kastę urzędniczą Rosji. Władze tłumaczą, że zostaną „obcięte wydatki na zapłatę za usługi o podwyższonym komforcie". W sumie w ciągu trzech lat co roku te wydatki będą zmniejszane o 5 proc.

Do końca lutego rząd przygotowuje plan wsparcia posiadaczy kredytów hipotecznych. Od 1 lutego nastąpi indeksacja emerytur o stopień wzrostu cen konsumpcyjnych w 2014 r. W sumie rząd wyda na to 188 mld rubli (2,79 mld dol.).

Stawka VAT na krajowe przewozy spadnie do 10 proc. (obecnie do 18 proc.). Spadną też obciążenia podatkowe firm. Banki zostaną dokapitalizowane kwotą 250 mld rubli z Funduszu Narodowego Dobrobytu. Plan ma działać w latach 2015 i 2016.

Kommersant podał, że w sumie na podtrzymanie rosyjskiej gospodarki rząd wyda 700 mld rubli czyli dwa razy mniej niż pierwotnie planowano. Resort finansów do czwartku ma czas na podanie szczegółowych źródeł finansowania programu. Aby można było go wykonać potrzebne są zmiany w 60 aktach prawnych.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje