Reklama
Rozwiń

MFW patrzy na Ukrainę

Fundusz obniżył prognozę gospodarczą dla Ukrainy, ale dostrzega oznaki poprawy.

Publikacja: 01.06.2015 13:10

MFW patrzy na Ukrainę

Foto: Bloomberg

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienił prognozę dla ukraińskiej gospodarki na ten rok. Spadek PKB ma się zwiększyć z 5,5 proc. do 9 proc. Inflacja wyniesie na koniec roku 46 proc.

- Taka inflacja to efekt jednorazowej wysokiej dewaluacji hrywny w lutym oraz koniecznego podniesienia cen na nośniki energii - tłumaczył Nikołaj Grigoriew, szef misji MFW na Ukrainie, podała agencja Unian.

Są jednak i dobre wiadomości.

- Rynek walutowy pozostaje stabilny. Rezerwy międzynarodowe, chociaż wciąż pozostają stosunkowo niskie, to na koniec kwietnia zwiększyły się do 9,6 mld dol..Odbudowują się depozyty bankowe w walucie narodowej. Wykonanie budżetu w ostatnich miesiącach było lepsze od oczekiwanego, częściowo dzięki czynnikom sezonowym - wylicza szef misji.

Co ważne - władze chcą zakończyć restrukturyzację długu publicznego zgodnie z uzgodnieniami w programie MFW.

- To jest zastaw stabilizacji zadłużenia i kontynuowania programu pomocy Ukrainie w pełnym wymiarze. Finansowe wsparcie ze strony inwestorów oficjalnych i prywatnych wysiłków Ukrainy w reformowaniu gospodarki, to życiowo ważne dla powodzenia programu - uważa MFW.

Zgodnie z programem MFW zadłużenie nie może przekroczyć 71 proc. PKB Ukrainy a finansowanie zadłużenia budżetu nie może być wyższe aniżeli 10 proc. PKB. Szefowa resortu finansów Natalia Jarosenko liczy na powodzenie negocjacji z prywatnymi kredytodawcami. Na czele tej grupy stoi amerykański fundusz inwestycyjny Franklin Templeton. Rozmowy zaplanowano na 5 czerwca.

Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora
Finanse
Prezes GPW: Jako giełda chcemy być bardziej widoczni w przestrzeni publicznej