70 tys. zł za doradzanie w czasach PiS. PZU zrywa umowę z rektorem UW. Prof. Nowak: Sam odszedłem

PZU rozwiązał dziś lukratywną umowę z prof. Alojzym Nowakiem. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego był wciąż zatrudniony jako doradca prezeski Beaty Kozłowskiej-Chyły, choć tę rada nadzorcza ubezpieczyciela odwołała już w lutym. Prof. Nowak twierdzi, że sam odszedł ze spółki.

Aktualizacja: 18.04.2024 12:52 Publikacja: 17.04.2024 19:42

PZU rozwiązał lukratywną umowę z prof. Alojzym Nowakiem

PZU rozwiązał lukratywną umowę z prof. Alojzym Nowakiem

Foto: Adobe Stock, PAP/Andrzej Lange

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” PZU rozwiązało umowę z rektorem dziś, czyli w środę 17 kwietnia 2024 r.

Wczoraj tygodnik „Polityka” ujawnił, że rektor Uniwersytetu Warszawskiego wciąż był zatrudniony jako doradca ds. ekonomicznych prezeski Beaty Kozłowskiej-Chyły, choć Rada Nadzorcza ubezpieczyciela odwołała ją z funkcji w lutym. Za doradzanie szefowej spółki z udziałem Skarbu Państwa przez niespełna 4 lata drugiej kadencji rządów PIS prof. Alojzy Nowak, rektor UW miał według tygodnika „Polityka” otrzymywać 70 tys. zł. miesięcznie, do dyspozycji miał również luksusowy samochód służbowy.

Po naszej publikacji, we czwartek, 18 kwietnia prof. Alojzy Nowak odniósł się do niej w mediach społecznościowych. „Gwoli prawdy informuję, że z PZU odszedłem sam za porozumieniem stron. Ustalona między stronami data zawarcia porozumienia nie miała żadnego związku z publikacjami medialnymi. Na stanowisku doradcy zatrudniono mnie zanim zostałem rektorem. Z chwilą objęcia funkcji rektora, w transparentnej procedurze, uzyskałem na to na to zgodę Rady Uczelni. Wykorzystanie ludzi nauki przez biznes w renomowanych uczelniach na świecie jest standardem. U nas ciągle jeszcze potrafi być zarzutem” - napisał w oświadczeniu na Facebooku. Jego treść przytoczyliśmy w całości.

Czytaj więcej

PZU ma nowy zarząd. Czasowo firmą pokieruje Anita Elżanowska

Prof. Nowak ze zgodą na „dodatkowe zajęcia zarobkowe”

Prof. Alojzy Nowak jest rektorem Uniwersytetu Warszawskiego od 1 września 2020 r.

Kilka miesięcy po oficjalnym objęciu tego stanowiska Rada Uczelni UW wyraziła zgodę na wykonywanie przez niego "dodatkowego zajęcia zarobkowego" i pracę w pięciu innych firmach.

Jedną z nich było do dziś PZU. Oprócz bycia doradcą byłej już prezes ubezpieczyciela, prof. Nowak - stan rzeczy na grudzień 2020 r., czyli moment wydania zgody przez Radę Uczelni - zasiadał w radach nadzorczych spółki węglowej, banku i dwóch prywatnych firm.

Czytaj więcej

Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF

Dziennikarze Onetu zapytali wtedy rzeczniczkę Uniwersytetu Warszawskiego, dlaczego rektor największej uczelni w Polsce musi dorabiać w państwowych spółkach i prywatnych firmach? A także, czy jest to etyczne i czy nie rodzi konfliktu interesów?

- Wzmocnienie współpracy nauki i biznesu było jednym z elementów programu prof. Alojzego Z. Nowaka w trakcie kampanii wyborczej na rektora UW. Uczestnictwo w radach nadzorczych zajmuje rektorowi od kilku do kilkunastu godzin miesięcznie i nie koliduje z obowiązkami rektorskimi - odpowiedziała wtedy Onetowi dr Anna Modzelewska, rzeczniczka prasowa UW.

Wybory nowego rektora UW na finiszu

Tymczasem na Uniwersytecie Warszawskim dobiega końca kampania przed wyborem nowego rektora. Prof. Nowak ubiega się o reelekcję. Rękawicę obecnemu rektorowi rzucili dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, dziekan Wydziału Historii, a także dr hab. Maciej Górecki z Wydziału Psychologii. Głosowanie ma się odbyć w czwartek, 18 kwietnia. Wyniki będą prawdopodobnie znane tego samego dnia wieczorem.

Czytaj więcej

Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych

Wymiana władz w PZU trwa od lutego

Wymiana władz PZU ruszyła w połowie lutego, gdy Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zdecydowało o powołaniu nowej rady nadzorczej. Z kolei 23 lutego Rada nadzorcza spółki odwołała ze składu zarządu prezeskę Beatę Kozłowską-Chyłę, a także członków zarządu: Ernesta Bejdę, Małgorzatę Kot, Krzysztofa Kozłowskiego, Piotra Nowaka i Małgorzatę Sadurską.

27 marca rada nadzorcza PZU powierzyła funkcję prezesa Arturowi Olechowi.

Artur Olech od ponad 30 lat jest menadżerem związanym z branżą finansową i ubezpieczeniową. Jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także studia na Wirtschaftsuniversität Wien. Wiele lat związany był z Grupą Generali.

Finanse
Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Minister finansów Andrzej Domański zdradził kiedy
Finanse
Co się dzieje z cenami złota? Ma być jeszcze drożej
Finanse
Blisko przesilenia funduszy obligacji długoterminowych
Finanse
Babciowe jeszcze w tym roku. Ministerstwo zapewnia, że ma środki
Finanse
Wschodzące gwiazdy audytu według "Rzeczpospolitej"
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO