Ważny jest cel loterii i to, czy była organizowana dla zysku. Brak zgłoszenia w terminie nie zawsze powinien pociągać za sobą karę.
Gmina Brańsk pod koniec czerwca 2021 r w ramach akcji promocyjnej szczepień przeciw Covid-19 przeprowadziła loterię. Spośród 331 losów wylosowano trzy nagrody w postaci rowerów o łącznej wartości cztery tysiące zł. Jednak dopiero w październiku urząd gminy zgłosił loterię naczelnikowi podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku. Wyrażono czynny żal. Urzędnicy tłumaczyli się brakiem wiedzy i doświadczenia. Wyjaśniano, że loteria była jedną z atrakcji na pikniku promującym zdrowy styl życia i szczepienia przeciw Covid-19. W ramach przeprowadzonej loterii gmina nie pozyskała żadnych dochodów.
Jednak zarówno naczelnik UCS w Białymstoku, jak i dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku nie mieli wątpliwości - urządzanie loterii promocyjnej jest możliwe wyłącznie na podstawie zezwolenia udzielanego przez właściwego dyrektora izby administracji skarbowej. Skoro gmina go nie uzyskała, podlega karze pieniężne. Wymierzono 13 117,80 zł kary.
Jednak gmina uznała ją za niesprawiedliwą i zaskarżyła decyzję do sądu. WSA w Białymstoku uchylił niekorzystną dla Brańska decyzję. Organy podatkowe w żaden sposób nie wykazały, dlaczego w ich ocenie waga naruszenia prawa nie jest znikoma. Gdyby odpowiedź na to pytanie była pozytywna, dopuszczalne byłoby umorzenie postępowania.
Czytaj więcej
Zaszczepieni szczęśliwcy, którzy zostaną wylosowani do bardziej wartościowych nagród rzeczowych i pieniężnych, nie będą musieli uiszczać 10-proc. podatku.