Firmy wszystkich sektorów na świecie wypłaciły w II kwartale 568,1 mld dolarów dywidendy, o 5 proc. więcej niż rok temu. Ponadto 88 proc. spółek utrzymało je na dotychczasowym poziomie albo zwiększyło wypłaty — stwierdza raport funduszu Janus Henderson Investors. Najbardziej hojne były Nestlé, HSBC i Mercedes-Benz. W pierwszej dziesiątce znalazły się banki HSBC i BNP Paribas oraz dwa towarzystwa ubezpieczeniowe Allianz i AXA.

Największa suma dywidend przypadła na Europę bez Wielkiej Brytanii — 184,5 mld dolarów, 37 proc. całości przed Ameryką Płn. (36 proc.). Na spółki francuskie przypadło 54 mld dolarów, ok. 30 proc. europejskiej puli. Rekordzistką była spółka energetyczna Engie. Poza Eléctricité de France, żadna nie zmniejszyła pieniędzy dla akcjonariuszy.

Brytyjsko-amerykański fundusz zarządzający aktywami przewiduje, że w całym 2023 r. wyplata dywidendy zwiększy się o 5,2 proc. do 1,64 bln dolarów, choć nastąpiła stabilizacja zysków na świecie po szczycie osiągniętym w 2022 r. — pisze dziennik „La Tribune”.

Z raportu wynika też, że kryzys banków w USA w I kwartale (w ciągu jednej sesji 4 największe straciły 50 mld dolarów kapitalizacji), który zatrząsł sektorem na świecie został już zapomniany. Banki na świecie wypłaciły w II kwartale 85,3 mld dolarów dywidendy, co oznacza wzrost o 19,7 proc. wobec II kwartału ubiegłego roku. Kolejne podwyżki stóp procentowych w ramach walki z inflacją zapewniły bankom duże zyski, którymi postanowiły podzielić się z akcjonariuszami. A w opinii inwestorów akcje banków zapewniają największy zwrot z kapitału.