Mimo zapewnień prezesa NBP Adama Glapińskiego, że w wakacje powinien nastąpić szczyt inflacji, tak się nie stało. Ceny towarów i usług wciąż rosną w Polsce z miesiąca na miesiąc. Jak podał w poniedziałek GUS, wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w październiku o 17,9 proc. rok do roku, najbardziej od grudnia 1996 roku, po zwyżce o 17,2 proc. we wrześniu.
Czytaj więcej
Inflacja w październiku przyspieszyła do 17,9 proc. rok do roku z 17,2 proc. we wrześniu. Stały z...
To sprawie, że Polacy nie tylko muszą więcej płacić w sklepach czy za rachunki za ogrzewanie bądź prąd, ale też zmniejsza się realna wartość pobieranych przez nich świadczeń, które nie podlegają waloryzacji tak jak emerytury. Mowa tu na przykład o programach socjalnych 500 plus, „Dobry start” czy nawet wprowadzonych w styczniu 2022 roku rodzinnym kapitale opiekuńczym czy „żłobkowym”.
Według szacunków Business Insider Polska, flagowy program PiS 500 plus powinien się dziś nazywać… 360 plus, bo tyle obecnie wynosi realnie jego wartość. Jak obliczył portal, skumulowana inflacja od kwietnia 2016 roku sięga już blisko 39 proc. W ujęciu rocznym oznacza to nie 6 tys. zł na dziecko, a zaledwie 4,3 tys. zł.
Czytaj więcej
To jeszcze nie koniec galopady cen – komentują ekonomiści. I spodziewają się odczytów z dwójką na...