Kapitał wciąż ucieka z Rosji, inwestorzy boją się strat

Rosnące ryzyko polityczne w Rosji jest powodem rekordowego odpływu kapitału z tego kraju. Doszło do kolejnej interwencji w celu ratowania rubla

Publikacja: 06.09.2008 06:54

Premier Rosji Władimir Putin

Premier Rosji Władimir Putin

Foto: AFP

Bank centralny nie wyklucza, że przed końcem roku może być jeszcze zmuszony do wsparcia kursu rosyjskiej waluty. – W Rosji ryzyko polityczne nadal rośnie i pieniądze wypływają za granicę, w efekcie rozchwianie kursu stało się jeszcze silniejsze, niż prognozowano. Bank centralny nie chce dopuścić do sytuacji ekstremalnych – powiedział Władimir Ossakowski z moskiewskiego oddziału banku UniCredit.

Ten rok będzie dla Rosji wyjątkowy – odpływ zagranicznego kapitału może mieć wartość nawet ponad 80 mld dolarów. Przyczyniły się do tego obawy związane z wyborami prezydenckimi, kłopoty brytyjsko-rosyjskiego joint venture paliwowego TNK-BP, bezprecedensowy atak Władimira Putina na rosyjską firmę Mechel, spory gazowe z Ukrainą, ale przede wszystkim wojna z Gruzją. Z tego powodu w sierpniu uciekły z Rosji ponad 24 mld dolarów, w ostatnim tygodniu ponad 4,8 mld. Nie bez znaczenia jest również spadek cen surowców, których wydobycie stanowi główny składnik produktu krajowego brutto w tym kraju. Rosyjskie władze niepokoi zwłaszcza spadek cen ropy naftowej – ze 147 dolarów w lipcu do nieco ponad 100 za baryłkę obecnie. Notowania ropy raczej nie przekroczą już 150 dolarów, bo świat podczas spowolnienia gospodarczego potrzebuje mniej energii niż w czasach prosperity.

Zdaniem ekonomistów jednak gotowość banku do obrony rubla znacznie uspokoiła rynek. – Nikt nie jest tak silny, aby grać z bankiem centralnym, który ma w swoim skarbcu ponad bilion dolarów w rezerwach – tłumaczył ekonomista UniCredit.

Władze rosyjskie jednak udają, że nie ma żadnego problemu. W tym samym czasie, kiedy wiceprezes Banku Rosji Siergiej Ignatiew podawał wysokość kapitału, który opuścił Rosję, premier Władimir Putin zapewniał, że bilans tego roku dla rosyjskiego rynku będzie pozytywny i wyniesie nie mniej niż 30, a być może nawet 40 mld dolarów nadwyżki.

– Dla Rosji kapitał zagraniczny nie jest żadnym priorytetem – dodał Władimir Putin.

wydał w ostatnich dniach Bank Centralny Rosji na ratowanie kursu rubla – twierdzą maklerzy z Moskwy

Danuta Walewska, afp, kommiersant

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje